Przyjęcie zagrywki w siatkówce – najważniejsze zasady

ssPrzyjęcie zagrywki w siatkówce można z powodzeniem zaliczyć do jednych z kluczowych i jednocześnie najistotniejszych elementów gry. Siatkówka jest sportem zespołowym, który polega na zgrywaniu i przyjmowaniu zagrywki. Przyjęcie zagrywki w siatkówce, przez drużynę przeciwną rozpoczyna akcję.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Co to jest przyjęcie zagrywki w siatkówce?

Przyjęcie zagrywki w siatkówce przybiera dwie formy. W tym sporcie wyróżniamy:
● przyjęcie zagrywki w siatkówce górne
● przyjęcie zagrywki dolne
Jednak osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem, ale również niektórzy początkujący kibice, mogą nie wiedzieć — co to jest przyjęcie zagrywki w siatkówce? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Przyjęcie zagrywki w siatkówce — bez względu na to, jakim sposobem zostało zrealizowane (górą czy dołem), jest po prostu odebraniem piłki z zagrywki. Zawodowy siatkarz, dzięki doświadczeniu w przewidywaniu toru lotu piłki może reagować na bieżąco i wybrać odpowiednie przyjęcie zagrywki – dolne lub górne. Warto jednak dokładnie opisać charakterystykę przyjęcia piłki sposobem dolnym oraz przyjęcia piłki sposobem dolnym.

Jak wygląda przyjęcie piłki sposobem dolnym w siatkówce?

Przyjęcie piłki sposobem dolnym polega na odbiciu jej w odpowiedniej pozycji ciała:
● siatkarz staje w rozkroku na lekko ugiętych nogach,
● tułów jest przechylony do przodu,
● wyprostowane, złoże ręce skierowane w kierunku lotu piłki.

Jak wygląda przyjęcie piłki sposobem górnym w siatkówce?

Przyjęcie piłki sposobem górnym polega na odbiciu jej palcami przy zachowaniu postawy wyprostowanej. Siatkarz przyjmuje piłkę w pozycji:

● stojącej — stabilna podstawa, nogi lekko rozstawione,
● dłonie wyprostowane, uniesione nad głową,
● palce środkowe tworzą tzw. koszyczek.

Przyjęcie piłki sposobem górnym w siatkówce jest najczęściej stosowane gdy zawodnik drużyny przeciwnej odbiera słabszy serw. Główną zaletą przyjęcia piłki sposobem górnym jest zachowanie pełnej kontroli nad piłką.

Złe przyjęcie piłki w siatkówce – co robić?

Przyjęcie piłki – prawidłowe, czy też nieudane, ma realny wpływ na przebieg gry. Jeśli zawodnik nie przyjmie serwisu – drużyna traci punkt. Każdy siatkarz powinien jednak doskonalić tę technikę, ponieważ gra opiera się w głównej mierze na przyjęciach i odbiorach piłki. Czasami jedno nieprawidłowe przyjęcie może przesądzić o wyniku całego meczu.

Ocena przyjęcia piłki w siatkówce

Jednym z elementów niezbędnych do doskonalenia techniki gry jest ocena przyjęcia zagrywki w siatkówce. Z pewnością szczegółowe skupienie się na technice i jakości odbioru piłki jest kluczem nie tylko do doskonalenia własnych umiejętności, ale również na opracowaniu strategii gry wobec drużyny przeciwnej. To, co istotne z punktu widzenia zaplanowania przebiegu gry: wraz z każdym przyjęciem zagrywki stosuje się inny układ rozgrywania. W siatkówce stosuje się następujące oceny przyjęcia zagrywki:
● Perfekcyjne przyjęcie piłki – określane jest mianem takiego, z którego można zagrać każdą opcję w ataku. Ocenia się je z uwagi na rotację piłki.
● Dobre przyjęcie piłki – parabola lotu piłki jest dość wysoka, umożliwia zagranie wszystkich opcji, a rozgrywający wykonuje przy nim zazwyczaj 2 lub trzy kroki do wystawienia piłki.
● Pozytywne przyjęcie piłki w siatkówce – to przyjęcie dobre i perfekcyjne.
● Neutralne przyjęcie piłki – określane również jako tzw. przyjęcie na wykrzyknik. Nie jest ono ani pozytywne, ani negatywne. Przy takim przyjęciu występują zazwyczaj tylko dwie opcje ataku.
● Negatywne przyjęcie piłki – uniemożliwia grę każdą opcją. Przy takim przyjęciu parabola piłki jest najczęściej niska. Rozgrywający wystawią taką piłkę najczęściej z kolan lub opisanym przez nas sposobem dolnym.
Jak widać, przyjęcie zagrywki w siatkówce, chociaż jego pojęcie jest stosunkowo proste — w technicznym i strategicznym aspekcie gry bywa bardzo skomplikowane. Siatkówka w Polsce cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem i ma szerokie grono fanów, a i polscy siatkarze osiągają międzynarodowe sukcesy. Dlatego warto wiedzieć co to jest przyjęcie zagrywki w siatkówce i jaki ma wpływ na dalszy przebieg gry.

Przyjęcie zagrywki w siatkówce

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.