Jakie są stałe fragmenty gry w piłce nożnej?

W ostatnich latach stałe fragmenty gry w piłce nożnej odgrywają ogromną rolę. Do ich wytrenowania przykłada się ogromną uwagę, ponieważ dobrze wykonany rzut wolny, rożny czy nawet aut mogą zaskoczyć i zdezorganizować poczynania rywali, co daje okazję do zdobycia bramki. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o tym o stałych fragmentach gry!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Jakie są stałe fragmenty gry?

Na to pytanie z pewnością bez problemu odpowie każdy fan piłki nożnej. A my, jako że bez wątpienia należymy do tego grona, z przyjemnością wymienimy Wam stałe fragmenty gry. Są to:

  • rzut wolny
  • rzut rożny
  • rzut karny
  • rzut z autu

Ich podyktowanie przez sędziego i wykonywanie przez zawodników jest ściśle regulowane przez przepisy gry w piłkę nożną.

Gdy piłka opuściła pole gry za linią boczną, to…

sędzia dyktuje rzut z autu.

Zaczniemy od najczęściej wykonywanego stałego fragmentu gry, a więc od rzutu z autu.

Rzut z autu zarządzany jest, gdy piłka opuści boisko poza linią boczną. Bardzo ważne jest to, by futbolówka opuściła pole gry całym obwodem. Jeśli piłka ma jakąkolwiek styczność z linią – gra powinna być kontynuowana. Wyrzut z autu jest wykonywany przez drużynę w momencie, gdy piłka po zagraniu rywala opuściła boisko poza linią boczną. Wprowadzenie futbolówki do gry z tego stałego fragmentu gry jest ściśle uregulowane przepisami gry w piłkę nożną:

  • Rzut z autu to wrzut piłki rękoma w obręb pola gry.
  • Wyrzut jest wykonywany z miejsca, w którym piłka opuściła plac gry.
  • Wrzut z autu wykonywany jest oburącz.
  • Wrzut futbolówki musi nastąpić zza oraz znad głowy.
  • W momencie wyrzutu piłki obie stopy zawodnika wykonującego muszą mieć kontakt z podłożem.
  • Dozwolone jest wyrzucanie piłki z autu po wcześniejszym rozbiegu.
  • Jeśli piłka po wyrzucie piłki z autu nie znajdzie się w obrębie boiska, sędzia zarządza powtórne wykonanie autu.
  • W przypadku źle wykonanego rzutu z autu sędzia przyznaje ten stały fragment gry drużynie przeciwnej. Wówczas aut jest powtarzany z tego samego miejsca.
  • Podczas wykonywania autu rywale powinni znajdować się w odległości co najmniej 2 metrów od rzucającego.
  • Z rzutu z autu nie można zdobyć bramki. Jeśli piłka, niedotknięta przez żadnego z graczy, wpadnie do siatki, to sędzia piłkarski zarządza:
  • rzut z rogu dla rywali, jeśli piłka wpadnie do bramki ekipy wykonującej rzut z autu,
  • rzut od bramki będący rzutem wolnym pośrednim, jeśli piłka wpadnie do bramki przeciwnika ekipy wykonującej rzut z autu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rzut z autu jest bodaj najczęstszym stałym fragmentem gry w futbolu. Wykonywany jest z całą pewnością w każdym meczu. Jest to element gry przyznawany ekipie, która wymusiła błąd rywala lub zyskała aut z powodu jego błędu. Warto jednak pamiętać, że w zależności od miejsca, z którego wykonuje się wrzut, ten stały fragment gry może być zarówno okazją do strzelenia gola, jak i zagrożeniem pod własną bramką.

Jeśli wykonujemy rzut z autu w pobliżu własnego pola karnego, musimy zachować szczególną koncentrację. Niechlujny czy niedokładny wyrzut może skutkować stratą i szansą dla rywala na błyskawiczną akcję, która sprawi problem naszej ekipie.

Jeśli jednak wykonujemy rzut z autu w pobliżu pola karnego rywala, a w drużynie mamy zawodnika dysponującego potężnym wyrzutem, to otwiera się przed nami szereg możliwości ofensywnych. Dobry wyrzut piłki może zaskoczyć rywala i wprowadzić dezorganizację w jego szeregach obronnych. Doskonałym przykładem na użyteczność rzutów z autu jako ofensywnej broni jest przykład Stoke City. W sezonie 2008/2009 grająca w angielskiej Premiership piłkarska drużyna zdobyła sześć bramek po wrzutach z autu wykonywanych przez Irlandczyka Rory’ego Delapa. Potrafił on rzucić piłkę na odległość 35–40 metrów, a szybowała ona z prędkością 60 km/h siejąc popłoch w obronach rywali.

Skoro rzuty z autu mamy już omówione, spójrzmy na kolejne stałe fragmenty gry.

Kiedy jest rożny w piłce nożnej?

Jeśli broniący zawodnik ostatni dotknął piłki, a ta opuściła plac gry poza linią końcową, to… sędzia dyktuje rzut rożny. W przeciwieństwie do rzutów z autu, rzuty rożne mają stałe miejsce wykonywania. Są to cztery narożniki boiska oznaczone chorągiewkami oraz łukami stykającymi się z linią boczną i końcową. Rzut rożny w futbolu wykonuje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy piłkę – zanim opuściła plac gry za linią końcową – jako ostatni dotknął zawodnik drużyny broniącej. Miejscem wykonywania rzutu rożnego jest narożnik znajdujący się bliżej punktu, w którym futbolówka opuściła pole gry.

Wznowienie gry następuje przez kopnięcie nieruchomo stojącej piłki. Najczęściej piłka zagrywana jest w kierunku pola karnego przeciwnika, choć różne rozwiązania taktyczne dopuszczają podanie przed szesnastkę, a także tzw. krótkie rozegranie, czyli podanie do partnera ustawionego blisko narożnika. Ważne jednak, że zawodnik wykonujący rzut z rożnego nie może ponownie zagrać piłki, dopóki nie będzie miała ona kontaktu z partnerem z drużyny bądź z rywalem.

Przy wykonywaniu rzutu rożnego zawodnicy drużyny broniącej muszą znajdować się w przepisowej odległości (9 metrów 15 centymetrów) od gracza egzekwującego stały fragment gry.

Zagrana piłka nie może opuścić boiska – jeśli tak się stanie sędzia zarządza rzut od bramki dla drużyny broniącej.

CIEKAWOSTKI:

  • Można zdobyć bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego. Z takich zagrań słynął m.in. Kazimierz Deyna.
  • Jeśli po wykonaniu rzutu rożnego piłka, niedotknięta przez innego gracza, wpadnie do bramki ekipy egzekwującej stały fragment gry, to sędzia podyktuje rzut rożny dla drużyny przeciwnej. Choć, bądźmy szczerzy, trudno wyobrazić sobie taką sytuację.

Rzut rożny w piłce nożnej

Jeśli atakujący zawodnik jako ostatni dotknął piłki, a ta opuściła pole gry poza linią końcową, to…

Sędzia dyktuje rzut od bramki.

Rzut od bramki jest niczym innym, jak popularną „piątką”, czyli wznowieniem gry przez bramkarza (lub innego zawodnika) z pola wytyczonego pięć metrów przed bramką, czyli tzw. pola bramkowego.

W momencie wykonywania rzutu od bramki:

  • W obrębie pola karnego mogą znajdować się jedynie zawodnicy drużyny wykonującej.
  • Przeciwnicy są zobligowani do przebywania poza polem karnym do momentu wznowienia gry.

Rzut od bramki wykonywany jest poprzez kopnięcie nieruchomo stojącej piłki. Może być wykonane z dowolnego miejsca pola bramkowego. Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu od bramki jedynie na drużynie przeciwnej. Jeżeli piłka wpadnie bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu, to zarządza się rzut rożny dla drużyny przeciwnej.

To co, rzuty wykonywane po tym, gdy piłka opuściła pole gry mamy omówione? Pora zatem przejść do stałych fragmentów wynikających ze złamania zasad gry.

Co to jest rzut wolny?

Każdy z nas wie, czym są rzuty wolne, ale gdyby zapytać o dokładną definicję tego stałego fragmentu gry, z pewnością wielu miałoby problem z jej prawidłowym wskazaniem.

Rzut wolny w piłce nożnej, to element wznowienia gry po wcześniejszej przerwie, która była spowodowana faulem lubi innym przewinieniem. To, czym są przewinienia oraz ich rodzaje zostały dokładnie uwzględnione w przepisach gry w piłkę nożną.

Rzut wolny jest wykonywany z miejsca, w którym popełnione zostało wykroczenie naruszające przepisy.

Rozróżniane są dwa rodzaje rzutów wolnych – rzut wolny pośredni oraz rzut wolny bezpośredni. Podczas wykonywania każdego z nich piłka musi być nieruchoma.

Zasady rzutu wolnego pośredniego

Rzut wolny pośredni jest rodzajem stałego fragmentu gry, który charakteryzuje się określonymi zasadami. Wykonanie rzutu wolnego pośredniego wiąże się z kilkoma istotnymi regułami jasno określonymi przez przepisy gry w piłkę nożną.

Przede wszystkim, zawodnik wykonujący rzut wolny pośredni nie może bezpośrednio strzelić gola egzekwując stały fragment gry. Niezbędne jest to, aby przed strzałem w kierunku bramki, stojąca piłka została w wyraźny sposób poruszona – co najmniej potoczna – przez innego zawodnika drużyny wykonującej rzut wolny pośredni. W przeciwnym wypadku bramka zdobyta w konsekwencji rzutu wolnego pośredniego nie może zostać uznana.

Innymi słowy, jeśli piłka kopnięta z rzutu wolnego pośredniego wpadnie do bramki bez uprzedniego dotknięcia – potoczenia – przez zawodnika zespołu egzekwującego rzut wolny pośredni, gol nie może zostać uznany.

Zasady rzutu wolnego bezpośredniego

Rzut wolny bezpośredni również jest określony konkretnymi regułami, które w jasny sposób zostały wskazane w stosownych dokumentach określających przepisy gry w piłkę nożną.

Rzut wolny bezpośredni – jak sama nazwa wskazuje – jest bezpośredni. Oznacza to nie mniej, ni więcej to, że zdobycie bramki z po takim rzucie wolnym jest możliwe bez ingerencji zawodników z drużyny wykonującej rzut wolny. Piłka nie musi być dotknięta, poruszona lub potoczona przez żadnego z piłkarzy ekipy egzekwującej rzut wolny.

Reasumując, jeśli piłka wpadnie do bramki bezpośrednio po uderzeniu z rzutu wolnego bezpośredniego, to bramka może zostać uznana.

Kiedy jest rzut karny w piłce nożnej?

Popularne jedenastki są szczególną odmianą rzutów wolnych bezpośrednich. Wykonywane są z punktu karnego, który oddalony jest o 11 metrów od bramki. Rzuty karne przyznaje się m.in. za:

  • faul w obrębie pola karnego,
  • zagranie ręką w obrębie pola karnego,

Z wykonaniem rzutu karnego wiąże się wiele szczególnych dyrektyw, ponieważ są to stałe fragmenty gry o kluczowym znaczeniu dla przebiegu gry. Większość z nich kończy się bowiem zdobycie bramki.

  • Zawodnik wykonujący rzut karny musi być zidentyfikowany przez sędziego.
  • Strzelec rzutu karnego oraz bramkarz drużyny przeciwnej są jedynymi zawodnikami, którzy podczas wykonywania rzutu karnego mają prawo do przebywania w polu karnym.
  • Reszta zawodników w czasie wykonywania rzutu karnego musi znajdować się poza polem karnym, ale na placu gry.
  • Rzut karny wykonuje się poprzez kopnięcie do przodu nieruchomo stojącej piłki.
  • Przynajmniej jedna ze stóp bramkarza musi mieć stały kontakt z linią bramkową.
  • Wykonawca rzutu karnego nie może dotknąć piłki ponownie, dopóki nie miała ona kontaktu z innym zawodnikiem – najczęściej bramkarzem drużyny przeciwnej. Strzelec nie może zatem dobijać piłki, która odbiła się od słupka czy poprzeczki. W innym wypadku sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla ekipy broniącej.

Bezpośrednie kopnięcie piłki do bramki z rzutu karnego jest równoznaczne ze zdobyciem bramki. Co ciekawe, rzut karny może być również rozegrany przy udziale kolegów z zespołu – zaprezentował to swego czasu duet Messi&Suarez. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, błędnie wykonany rzut karny może być ukarany rzutem wolnym pośrednim dla przeciwnika. Poniżej przykłady:

• jeśli rzut karny został wykonany przez zawodnika innego, niż wskazany

Przed wykonaniem każdego rzutu karnego sędzia prosi o wskazanie zawodnika, który podbiegnie do piłki. Jeśli futbolówki jako pierwszy dotknie inny piłkarz, wówczas zarządzana jest kara – rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej (broniącej rzut karny) oraz żółta kartka dla zawodnika, który nie był wskazany jako wykonawca rzuty karnego.

• jeśli piłka z rzutu karnego została zagrana do tyłu

Wspominaliśmy o karnym wykonanym przez duet Messi – Suarez. Takie rozwiązanie zdaje egzamin tylko wówczas, gdy piłka zostaje zagrana do przodu. Jakiekolwiek wycofanie futbolówki jest niezgodne z przepisami gry i jest karane rzutem wolny pośrednim przeciwko drużynie wykonującej rzut karny.

rzut karny w piłce nożnej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.