Co to jest tie break?

 Tie break (nie jak niektórzy piszą „time break”) występuje w wielu sportach. Najczęściej słyszy się o nim podczas meczów siatkówki i tenisa. Tie-break (czyt. „tajbrek”) to inaczej, po angielsku złamanie remisu. Dla dotychczas remisujących siatkarzy oznacza to decydującego seta. Co ciekawe występuje wyłącznie w grach, w których przepisy nie dopuszczają remisu (jaki jest możliwy np. w piłce nożnej). Tie break to również wyłącznie zwyczajowo przyjęta nazwa. W przypadku gry w piłkę siatkową funkcjonuje ona nieoficjalnie i oznacza po prostu rozegranie decydującego, piątego seta meczu.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Czym charakteryzuje się tie-break w siatkówce?

Tie break w piłce siatkowej to, jak już wspomniano, piąty set. Nie jest to typowy set siatkarski. Ma on na celu rozstrzygnięcie zwycięstwa którejś z drużyn. Piaty set w siatkówce ma miejsce, gdy obie drużyny zakończyły cztery sety z wynikiem 2:2. Aby wyłonić zwycięzcę, konieczna jest zatem dogrywka, czyli rozegranie tak zwanego tie breaku. Co więcej, ostatni set nie trwa tyle samo co pozostałe 4 sety siatkarskie meczu.

Tie break siatkówka – ile trwa piąty set?

Według obowiązujących przepisów każdy set w siatkówce trwa aż do uzyskania przez którąś z grających drużyn 25 punktów. W przypadku dogrywki zawodnicy grają do czasu osiągnięcia minimum 15 punktów. Można zatem stwierdzić, że czas trwania dogrywki jest zwykle krótszy od normalnego seta. Co więcej, zgodnie z zasadami gry w siatkówkę, jeśli podczas ostatniego seta któraś z drużyn nie osiągnie przewagi 2 punktów, to dogrywka może się wydłużyć aż do chwili osiągnięcia tego pułapu. Oznacza to, że toe brak może trwać np. do wyniku 17:15. Ciekawostką jest to, że do tej pory, najdłuższy tie break w siatkówce trwał aż do wyniku 37:35. Rekord padł na Mistrzostwach Europy w 2021 roku, podczas meczu reprezentacji Słowenii z Poslką.

Z oficjalnej nazwy piątego seta zrezygnowano w 1998 roku. Aktualnie, „tajbrek” jest nadal używany w tenisie i podobnie jak w koszykówce, odnosi się on do decydującego seta, który prowadzi do rozstrzygnięcia gry i wyłonienia zwycięzcy. Jest to z pewnością bardzo emocjonujący i ekscytujący element meczu, który budzi w zawodnikach prawdziwego ducha walki, a w widzach ogromne emocje.

Tie break w siatkówce - punktacja

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.