Wysokość siatki w siatkówce – ile wynosi?

Wysokość siatki w siatkówce

Wysokość siatki w siatkówce – ile wynosi?

Wysokość siatki w piłce siatkowej różni się  w zależności od płci i wieku graczy. Inna wysokość siatki będzie dla kobiet, inna dla mężczyzn, ale jeszcze inna dla dzieci. Ile zatem wynosi wysokość siatki i jak się ja mierzy?

Ostatnio na naszym blogu:  Zagrywka w siatkówce
Stroje siatkarskie

Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Wymiary boiska do siatkówki to jedno – jednak nie da się ukryć, że najważniejszym elementem jest umieszczona na jego połowie siatka. Z uwagi na fizyczne predyspozycje zawodników – kobiet, mężczyzn i dzieci, siatka podczas meczu ustawiana jest na nieco innej, dopasowanej do wzrostu wysokości. Co ciekawe, wysokość siatki może być również inna w zależności od rodzaju sportowych zawodów.

Wysokość siatki do siatkówki u kobiet i mężczyzn

  • Wysokość siatki w siatkówce męskiej wynosi 2,43 metra.
  • Wysokość siatki w siatkówce kobiet to z kolei  20 centymetrów mniej, czyli 2,23 metra.

Taki podział na płeć można również zauważyć podczas treningów siatkarskich chłopców i dziewcząt. Co ciekawe kobiety będą miały siatkę ustawioną siatkę o 10 centymetrów niżej niż chłopcy!

Wysokość siatki – siatkówka chłopców i dziewcząt

  • Wysokość siatki podczas meczu chłopców jest ustawiona na poziomie 2,34 m.
  • Siatkówka dziewcząt charakteryzuje się siatką zawieszona na wysokości 2,15 metrów.

W meczach piłki siatkowej u dzieci i dorosłych, górna krawędź siatki znajduje się tuż nad osią linii środkowej boiska. Końce siatki ograniczane są liniami bocznymi, po jej obu stronach znajdują się dwie antenki. Siatka zawsze wyznacza dwa równe pola gry podczas meczu siatkówki i zawsze znajduje się nad linią środkową boiska.

Siatka i inne parametry boiska. W jakiej wysokości jest górna krawędź siatki?

Siatka dzieli boisko na dwie równe połowy/dwa pola gry. Sama siatka zawsze zawieszona jest  pionowo, bezpośrednio nad osią linii środkowych boiska. Wysokość siatki mierzy się na środku i na jej obu końcach. Z uwagi na fakt, że siatka może lekko opadać bezpośrednio na środku, jej wysokość w obu końcach może wynosić około 2 centymetry więcej. Szerokość siatki wynosi 100 centymetrów, a jej długość to wartość od 9,5 do 10 metrów.

Niezależnie od wieku i płci zawodników, podczas meczu siatkówki, siatka dzieli boisko na dwa równe pola i zawsze znajduje się nad linią środkową. Dotyczy to zarówno tradycyjnej odmiany siatkówki, jak i siatkówki plażowej.

 


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.