Challenge w siatkówce to elektroniczny system, który umożliwia szybkie i jednoznaczne rozstrzygnięcie decyzji sędziego. Dotyczy to przypadków, które spotkały się z niejednoznaczną reakcją i stały się przyczyną sporu. System Challenge wykorzystuje dane przesyłane z czujników i wielu kamer. Urządzenia są strategicznie rozlokowane wokół obszaru boiska do siatkówki. Aby uchwycić każdy szczegół gry, umieszczane są zwykle tak, aby rejestrowały obraz siatki, antenki i każdą linię boiska. Poza tym, dla umożliwienia ogólnego podglądu meczu, system Challenge rejestruje tablicę wyników i cały obszar boiska. Z pewnością system Challenge jest niemal nieodłącznym wsparciem podczas meczów tenisa, opisywanej siatkówki, szermierki itp. – czyli wszędzie tam, gdzie każdy centymetr ruchu zawodnika może mieć wpływ na zdobycie lub utratę punktów. Podobną technikę stosuje się podczas meczów piłki nożnej, z tą różnicą, że tam działa system VAR, który również pozwala na rozstrzygnięcie spornych decyzji sędziowskich (np. spalony w piłce nożnej). Kamery są zabezpieczone specjalną osłoną, która zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu urządzenia podczas gry. Urządzenia na bieżąco rejestrują przebieg spotkania i przesyłają obraz i dane bezpośrednio do głównego komputera, na wyświetla się i przechowuje obraz. Montaż profesjonalnego systemu Challenge jest dość kosztowny (kilkaset tysięcy złotych). Narazie, nie każda hala może poszczycić się własnym systemem wideoweryfikacji. Niemniej jednak, w polskiej lidze każdy mecz jest transmitowany z systemem Challenge.

Challenge w siatkówce – nieomylna technologia sportowa
System Challenge, jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. W przypadku siatkówki zagościł po raz pierwszy w Polsce, w sezonie 2010/2011 (PlusLiga). Kamery ustawione wokół boiska umożliwiają kapitanom drużyny zbliżenie się do sędziego i zakwestionowanie punktu, który według nich został nieprawidłowo przyznany. Przepisy dotyczące weryfikacji za pośrednictwem systemu Challenge określają, że można poprosić sędziego o ponowną weryfikację z wykorzystaniem nagrania. Musi jednak to nastąpić nie później niż pięć sekund po zakończeniu akcji. Uprawnieni są do tego zarówno trener zawodników, jak i kapitan drużyny. Zdarzały się również sytuacje, w których sam sędzia główny miał wątpliwość i poprosił o weryfikację przebiegu gry z wykorzystaniem Challenge. System Challenge w siatkówce już niejednokrotnie potwierdził, że nie ma nieomylnych sędziów. Przede wszystkim dynamika gry w siatkówkę jest tak wysoka, że ludzkie oko może popełnić błędy w interpretacji przebiegu gry – technologia jest natomiast nieomylna. Z pewnością system Challenge w siatkówce wymaga odpowiedniego przeszkolenia i dość dużych nakładów finansowych, dlatego korzysta się z niego wyłącznie podczas kluczowych, zawodowych meczów.
Challenge siatkówka – ilość challenge w siatkówce?
Weryfikacja na kamerach każdej spornej decyzji sędziego mogłaby znacząco wydłużyć rozgrywkę, a co za tym idzie – realnie wpłynąć na zmniejszenie dynamiki gry. Między innymi z tego powodu ustalono, że z systemu Challenge w siatkówce można korzystać maksymalnie 2 razy w ciągu jednego seta. Z uwagi na fakt, że system Challenge jest nadal bardzo nową technologią, dlatego zasady jego wykorzystywania zmieniają się dość często. Organem, który jest uprawniony do zmian w zakresie możliwości weryfikacji przebiegu meczu, jest FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej). Od pierwszego meczu z Challenge (2010/2011), po oficjalne testowanie systemu podczas rozgrywek Ligi Światowej w 2013 roku zaszło naprawdę sporo zmian. Jest również wiele przesłanek, że zasady korzystania z tej technologii będą się zmieniać dalej. Niestety ogólnoświatowe sposoby korzystania z systemu, mimo wielu aktualizacji, nadal nie są jednakowe. System Challenge aż prosi się o z góry narzucone ujednolicenie zasad stosowania tej technologii dla drużyn ze wszystkich krajów.
System Challenge to system wideoweryfikacji sędziowskich błędów. Sprawia, że gra jest jeszcze bardziej fair play, a przyznawanie punktów zgodne ze stanem faktycznym. Aktualnie w użyciu jest udoskonalona wersja systemu, która z ultraczułą precyzją weryfikuje czy zawodnicy podczas akcji dotknęli siatki, czy też nie. W przypadku, w którym o wygranej drużyny decyduje jeden set – technologia Challenge może okazać się na wagę złota. Dosłownie i w przenośni!