Co to jest spalony? Definicja spalonego w piłce nożnej

O tym, co to jest spalony na boisku i różnorodnym sposobie pojmowania tej sytuacji na boisku krąży wiele dowcipów i zabawnych historii. Co ciekawe, nie tylko kobiety, które nie interesują się piłką mają problem z wyjaśnieniem tej definicji. Często również panowie, zapytani na przykład przez dzieci o to, co to jest spalony – mają niemały problem żeby wyjaśnić to dziecku w prosty i jasny sposób. Jak zatem szybko i łatwo opisać co to jest spalony i czym skutkuje?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co to spalony? Kiedy sędzia go gwiżdże?

Tak naprawdę, gdyby nie spalony – piłka nożna nie przynosiłaby tak wielu emocji. To właśnie przez sytuację jaką jest spalony, piłkarze są tak aktywni na boisku. Gdyby nie on, część zawodników prawdopodobnie czekałaby na podanie blisko bramki drużyny przeciwnej w nadziei, że szybko odbiorą piłkę i zdobędą gola.
Definicja spalonego podaje, że jest to sytuacja, w której piłkarz wykonuje podanie do zawodnika ze swojej drużyny w momencie, w którym ten znajduje się bliżej linii bramkowej niż ostatni gracz z pola gry przeciwników. To jednak nie wszystko! Gdyby ta definicja była tak prosta, prawdopodobnie nikt nie miałby problemu z jej przyswojeniem. Spalonego nie ma jednak w sytuacji, w której piłkę zagrywa się z rzutu rożnego, linii autu i przy rzutach karnych. Spalony również nie ma miejsca, kiedy opisana wyżej sytuacja ma miejsce na własnej połowie drużyny piłkarskiej. Określenie spalonego komplikuje również fakt, że tłoczący się blisko siebie zawodniku obu drużyn mogą bardzo utrudnić dostrzeżenie przez sędziów opisywanej sytuacji, lub przeciwnie – jej nadinterpretację.

Spalony, a pozycja spalona

Spalony i pozycja spalona bardzo często budzą kontrowersje i są przyczyną różnicy zdań w przypadku decyzji sędziego. Nierzadko podczas aktywnej rozgrywki sędziowie popełniają błąd i niesłusznie podnoszą chorągiewki. Najczęściej nie wynika to z braku ich doświadczenia i złej woli, ale faktu, że spalony może być trudny do uchwycenia okiem osoby przebywającej na boisku. Dlatego też, tak bardzo istotne są kamery śledzące i nagrywające ruch piłkarzy i piłki na boisku. W przypadku niejasności, można łatwo odtworzyć faktyczną sytuacją, która miała miejsca na murawie. W dzisiejszej piłce nożnej działa rewelacyjny system VAR, do videoweryfikacji m.in. spalonego (w siatkówce występuje system challenge). Wtedy gdy sędzia piłkarski nie jest pewien swojej decyzji, szybko może zweryfikować swoją decyzję. Na zakończenie warto również napomknąć o określeniu pozycja spalona. Pozycją spalona można nazwać równorzędną sytuację (piłkarz blisko linii końcowej niż ostatni zawodnik przeciwników), w której jednak nie dochodzi do żadnych korzyści czyt. zawodnik przy linii bramkowej nie odbiera piłki i nie przeszkadza rywalom w grze.
O spalonym czasami decydują centymetry – to jedna z bardziej skomplikowanych sytuacji w przebiegu meczu. Na szczęście, dzięki łatwemu zobrazowaniu sobie co to jest spalony – można w prosty sposób pojąć i wytłumaczyć każdemu – nawet laikowi – tę budzącą wiele emocji sytuację w grze.

Sędzia piłkarski trzymający flagę spalony w piłkce nożnej

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.