Jaki jest najdłuższy set w siatkówce?

Walka na przewagi to niemal sól siatkówki. Jeden błąd może wówczas zadecydować o sukcesie lub niepowodzeniu, a kluczowe w takiej sytuacji jest utrzymanie nerwów na wodzy. Walka w jednym secie może trwać naprawdę długo, ale ile trwał najdłuższy set w historii siatkówki? Tego dowiecie się z tego artykułu!

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Sety w siatkówce

Zgodnie z regułami zasad gry w siatkówkę sety rozgrywa się do momentu wygrania 3 setów:

  • jeden set trwa do momentu uzyskania 25 punktów przez jedną z drużyn, lub
  • uzyskania dwupunktowej przewagi przez jedną z drużyn w momencie, gdy granica 25 punktów została przekroczona

Wyjątkiem od tej reguły jest rzecz jasna tie-break, czyli piąty, decydujący set, który rozgrywa się w momencie, gdy wynik meczu po czterech partiach brzmi 2:2. Tie-break rozgrywa się do:

  • uzyskania 15 punktów przez jedną z drużyn, lub
  • uzyskania dwupunktowej przewagi przez jedną z drużyn w momencie, gdy granica 15 punktów została przekroczona

Zasady są zatem jasne i wydawać by się mogło, że nawet w momencie przekroczenia granicy 25 lub 15 punktów łatwo wyłonić zwycięzcę seta. I z reguły tak rzeczywiście jest, ale historia siatkówki zna przypadki, w których ów sport stawał się nieprzewidywalny, a set lub mecz trwał niezwykle długo! Ile? Szczegóły poniżej!

Najdłuższy set w historii siatkówki – TOP 3

3. Włoska robota

Niedziela, 12 stycznia, 2002. Mecz włoskiej Serie A, Bre Banca Cuneo – Sisley Treviso. W składach wiele gwiazd na czele z Luigim Mastrangelo, czołową postacią reprezentacji Azzurich. W drugim secie fani zgromadzeni zobaczyli niesamowity horror, który na swoją korzyść rozstrzygnęli gospodarze. 54:52 – przez wiele lat był to drugi najdłuższy set w siatkówce, a do dziś jest do najdłuższa partia w historii ligi włoskiej.

2. Thriller w Korei

Set z 2002 roku przyćmiła partia, którą 11 lat później rozegrano w Korei Południowej. W spotkaniu pomiędzy KAL Jumbos i Rush&Cash padł co prawda wynik 3:0 na korzyść gospodarzy, ale ostatni set był naprawdę niezwykły.

W dwóch pierwszych partiach Kal Jumbos wygrrali 25:22 i 25:23. Jak widać, w dwóch premierowych setach rekordy długości nie były zagrożone, ale trzecia partia wywróciła wszystko do góry nogami.

Ostatni set tego spotkania zakończył się bowiem wynikiem 56:54! Tyloma punktami można by bez problemu obsadzić dwie siatkarskie partie!

1. Czechosłowacki rekord

Ten mecz jest owiany ogromną tajemnicą. Wiemy, że był rok 1979. Wiemy, że starcie odbyło się w czechosłowackiej lidze. Znamy tylko jedną ekipę, która brała udział w tej konfrontacji – był to Triest Baranovice. Ta ekipa wzięła udział w historycznym, najdłuższym secie w dziejach siatkówki. Mianowicie najdłuższy set w siatkówce to wynik 87:85, który do dziś jest niekwestionowanym rekordem świata!

Najdłuższy set w historii PlusLigi

Był 28 lutego 2020 roku. W meczu 22. kolejki PlusLigi – czołowych siatkarskich rozgrywek na świecie – zmierzyły się ekipy z Radomia i Suwałk, Czarni podejmowali Ślepsk. Drugi set spotkania stał się rekordowym w historii całych rozgrywek. Jeszcze nigdy nie padł w nich taki wynik, a do tego nigdy nie grano jednej partii tak długo – 59 minut!

Najdłuższy set w siatkówce Plus Ligi to 42:40 i triumfowali w nim gospodarze – Czarni Radom, ale sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Ślepsk Suwałki nie wykorzystał aż sześciu piłek meczowych i ostatecznie musiał przełknąć gorycz porażki. Radomianie wykorzystali dwunastego setballa i zgarnęli zwycięstwo w drugim secie. Do dziś jest to rekord rozgrywek siatkarskich w Polsce, ale tego dnia Radom był świadkiem jeszcze jednego spektakularnego wyniku.

Ten set trwał aż 59 minut – tak długiego seta PlusLiga jeszcze nie widziała. Po tej partii drużyny były skrajnie wykończone, a zwycięstwo w tym secie siatkarze z Radomia okupili porażką w kolejnym secie. Ostatecznie jednak to Czarni wygrali mecz 3:1.

Najdłuższy mecz w historii siatkówki

Niedawno, podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, miał miejsce najdłuższy mecz siatkówki w historii kobiecej siatkówki na tej prestiżowej imprezie.

Historyczna konfrontacja miała miejsce w drugiej kolejce olimpijskiej rywalizacji. Cały mecz trwał w sumie 2h 26 minut, a bohaterkami były siatkarki z Brazylii i Dominikany.

W Księdze Rekordów Guinnessa zapisano jednak o wiele dłuższy mecz, który miał miejsce w Holandii, w grudniu 2011. Pasjonaci rozegrali spotkanie trwające 85 godzin! Mecz składał się z 338 setów i zdobyto w nim aż 14 635 punktów!

Najdłuższe sety w siatkówce

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.