Najszybszy serwis w siatkówce – kto pobił rekord?

Polska ma ogromny powód do dumy, Jeden z członków drużyny Reprezentacji w trakcie międzynarodowych rozgrywek pobił aż dwa światowe rekordy siatkarskie! To właśnie do niego należy obecnie najszybsza zagrywka w siatkówce na świecie, a także rekord w liczbie asów serwisowych. Czy wiesz o kim mowa?

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Co to jest serw w siatkówce?

Zanim dowiesz się, kto wykonał najszybszy serwis w siatkówce, w pierwszej kolejności poznaj definicję serwisu. Celem zagrywki (czyli tzw. serwisu/serwisu) jest wprowadzenie piłki do gry. Serwuje się na stronę drużyny przeciwnej. Celem udanego serwisu jest utrudnienie przeciwnikom odebrania piłki. As serwisowy, czyli zagrywka, której nie da się odebrać, przynosi drużynie jeden punkt, a zawodnicy dalej pozostaje przy piłce. Więcej o tym, co to jest as serwisowy, a także co to jest zagrywka w siatkówce – jakie są sposoby serwowania, przeczytasz na naszym blogu.

Do kogo należy najszybszy serwis w siatkówce?

Wilfredo Leon dzięki swoim imponującym osiągnięciom sportowym zaliczany jest do grona najlepszych siatkarzy świata. Obecnie jest przyjmującym reprezentacji Polski z dwoma zdumiewającymi rekordami!
Jest obecnie jedynym siatkarzem, któremu udało się posłać ultraszybką zagrywkę. Piłka, którą zaserwował, poszybowała z prędkością 138 kilometrów na godzinę i jest to rekord prędkości zagrywki w siatkówce. Obecny rekord zdeklasował poprzedni o 4 kilometry na godzinę! Pamiętne osiągnięcie miało miejsce w meczu Sir Safety Perugia z Itas Trentino.
Poprzednim rekordzistą był siatkarz – Iwan Zajcew z wynikiem zagrywki z prędkością 134 km/h. Jednak rekord szybkości zagrywki w siatkówce nie jest jedynym na koncie utalentowanego siatkarza o kubańsko-polskich korzeniach. Należą bowiem do niego nie jeden a dwa rekordy siatkarskie.

Najszybszy serwis w siatkówce to nie wszystko! Rekord asów serwisowych

W trakcie rozgrywki z Serbią, podczas Ligi Narodów, Wilfredo Leon posłał aż 13 asów serwisowych. Tym sposobem ustanowił nowy, światowy rekord w siatkarski. Podwójnym sukcesem jest fakt, że poprzedni wynik był niespełna połowę niższy. 7 asów serwisowych uznawanych wcześniejszy rekord świata należało do Australijczyka Samuela Walkera oraz ex aequo Japończyka Yuji Nishidy.

Wilfredo Leon – kim jest rekordzista?

Najszybszy serwis w siatkówce należy do Wilfredo León Venero – kubańsko-polskiego siatkarza, który zajmuje pozycję przyjmującego. Piłka po zagrywce Leona osiągnęła prędkość 138 km/h. W latach 2007-2012 reprezentował Kubę, ale od 2019 roku jest zawodnikiem reprezentacji Polski. ciekawostka jest to, że od 2021 roku, zdolny siatkarz, który zdobył wicemistrzostwo świata w 2010 roku, jest współwłaścicielem klubu siatkarskiego o nazwie Anioły Toruń.

Serwis w siatkówce

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.