Podobnie jak Dudek Dance, tak Panenka jest zagraniem, które bez wątpienia przeszło do historii piłki nożnej. Panenka to legendarny, niezwykle widowiskowy rzut z pola karnego, którego dokonał Antonin Panenka — czechosłowacki piłkarz podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Spis treści:
Antonin Panenka – kto to jest?
Antonin Panenka jest czechosłowackim piłkarzem, który zapisał się w historii piłki nożnej wcale nie z powodu spektakularnych osiągnięć piłkarskich, ale w zasadzie w wyniku jednego wydarzenia, które można zaliczyć do najefektowniejszych. Ofensywny pomocnik stał się znany z unikalnego stylu wykonywania stałych fragmentów gry – rzutów karnych i wolnych. Największą część swojej kariery piłkarskiej spędził w zespole Bohemians 1905. Grał potem w Rapidzie Wiedeń (Austria), by finalnie trafić do VSE St. Polten.
Co to jest Panenka?
Rzuty karne zawsze budzą wiele emocji. W końcu są nie tylko ogromnym wyzwaniem dla bramkarzy, który niemal stają na głowie, by obronić strzał praktycznie nie do obrony (patrz, słynny Dudek Dance). To, co w rzutach karnych osiągnął Panenka, było jednak niezwykłe. Decydujący, 11 rzut karny w finale Mistrzostw Europy w 1976 był dla piłkarza niczym piętno, które wypaliło się na jego dalszej karierze – w zasadzie gdyby nie ta sytuacja, wysoce prawdopodobne, że o czechosłowackim piłkarzu słyszeliby tylko nieliczni.
Rzut karny Panenka polegała na podstępie. Piłkarz wziął duży rozbieg w kierunku oddania strzału, co sugerowało bramkarzowi nastawienie się na bardzo silne uderzenie. Tymczasem Panenka natychmiast zwolnił i lekkim bardzo technicznym strzałem wbił gola prosto do bramki. Tak właśnie zmylił bramkarza ówczesnego RFN (Steppa Malera). Tym strzałem ustalił wynik 5-3 i wraz z drużyną zdobył złoty medal dla Czechosłowacji. Kultowa sytuacja na boisku miała miejsce na belgradzkim stadionie w wielkim finale Mistrzostw Europy.
Panenka w praktyce – naśladowcy Antonina Panenki
Na przestrzeni dalszych lat niejeden piłkarz naśladował kultowe zagranie czechosłowackiego piłkarza. Do sław, które wzięły przykład z Panenki zaliczyć można Zlatana Ibrahimovicia (mecz PSG – Olympique Lyon), Zinédine Zidane (mecz Francja – Włochy, Mundial 2006), Thierrego Henry, LionelaMessi, Alexisa Sancheza, Andrea Pirlo, Sebastiana Abreu.
Czy rzut karny Panenka zawsze jest niezawodny?
W historii piłki nożnej nie zdarzyła się jeszcze jedna, niezawodna technika zdobycia bramki. Podobnie w przypadku rzutów karnych i próby naśladowania widowiskowego rzutu Panenki, to zagranie nie gwarantuje sukcesu. Wielu piłkarzom niestety nie udało się w ten sposób zmylić bramkarza i wybór innej techniki rzutu karnego mógł okazać się skuteczniejszym rozwiązaniem niż próba zrobienia “show” i zdobycia bramki w tak widowiskowym stylu. Do takiej sytuacji zaliczyć można na szczęście udany, ale o włos od porażki, rzut karny wspomnianego już Zinedine Zidane na Mistrzostwach Świata w 2006 roku.
Jak widać czasami jedna zagrywka może przesądzić o karierze sportowca. O Panience zaczęło być głośno dopiero po pamiętnym wydarzeniu i każdy, kto słyszał o zagrywce na Panienkę, kojarzył piłkarza właśnie tylko z tego pamiętnego wydarzenia.