Walkower co to?

Pojęcie walkowera jest znane każdemu, kto uprawiał jakikolwiek sport. Termin ten jest również popularny w życiu codziennym i na stałe wszedł do naszego słownika. Czym jednak jest słynny walkower, jaka jest jego geneza i kiedy możemy o nim mówić? Szczegółowe informacje znajdziecie w naszym tekście!

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Co to znaczy walkower?

Walkower jest odgórnym przyznaniem zwycięstwa jednej z rywalizujących stron. Może do niego dojść z udziałem, jak i bez udziału przeciwnika. Utarło się, że walkower przyznawany jest przed rozpoczęciem zmagań lub gdy po prostu nie może do nich dojść. Warto jednak pamiętać, że walkower może być przyznany także po zakończeniu zawodów, z powodów, które wskażemy niżej.

Walkower w piłce nożnej

Futbol jest sportem, w którym stosunkowo często spotykamy się z walkowerami. W rozgrywkach FIFA obowiązuje walkower 2:0. Z kolei UEFA oraz PZPN posługują się wynikiem 3:0. Zazwyczaj walkowery spotykane są na poziomie amatorskim, ale historia piłki nożnej zna przypadki, w których walkower był przyznawany nawet na europejskim poziomie. Niestety, jedna z takich historii dotyczy polskiego futbolu, o czym wspomnimy nieco później.

Przyznanie zwycięstwa walkowerem – zasady

W różnych sportach obowiązuje wiele przepisów, w których stosuje się zasadę walkowera. Najpopularniejsze z nich to:

  • Niestawienie się przeciwnika na rozpoczęcie zmagań

Przykład: mecz piłkarski został zaplanowany na godzinę 16:00. Gospodarze stawili się na mecz punktualnie, niestety drużyny gości nie sposób znaleźć na boisku. Sędzia piłkarski zawodów ma obowiązek zagwizdać punktualnie o godzinie, o której miały rozpocząć się zmagania. Od tego momentu odliczane jest 15 minut, w ciągu których drużyna gości musi stawić się na boisku. Jeśli w ciągu kwadransa zespół nie zjawi się na placu gry arbiter oficjalnie kończy zawody, a w protokole meczowym przyznaje walkower drużynie gospodarzy z powodu niestawienia się ekipy gości.

  • Zdekompletowanie przeciwnika

Przykład: juniorska drużyna stawiła się na mecz z liderem w okrojonym, dziewięcioosobowym składzie. Pech chciał, że kontuzje dopadły aż trzech zawodników, którzy po 10 minutach nie są w stanie kontynuować gry. W takiej sytuacji sędzia, zgodnie z przepisami, które stanowią, że na drużyna musi mieć przynajmniej siedmiu piłkarzy zdolnych do gry, musi zakończyć spotkanie. Wówczas przyznawany jest walkower 3:0, choć zdarza się, że utrzymywany jest wynik, przy którym arbiter zakończył grę.

  • Wycofanie się zawodnika lub drużyny z zawodów

Przykład: tenisista, z sobie tylko znanych powodów, odmawia dalszego uczestnictwa w meczu. Nie przekonują go żadne argumenty, nie ma on ochoty na to, by ponownie unieść rakietę i wpaść w wir wymiany. W takiej sytuacji sędzia ma tylko jedno wyjście – przyznać walkower na niekorzyść zawodnika, który rezygnuje z gry. W zależności od turniejowych zasad wynik może brzmieć 2:0 lub 3:0 – w turniejach wielkoszlemowych mężczyźni rywalizują do trzech, a kobiety do dwóch wygranych setów. Podczas zawodów niższego szczebla często zmagania toczą się do dwóch setowych triumfów.

  • Dyskwalifikacja

Przykład: zawodnik, drużyna bądź kibice w rażący sposób naruszyli przepisy gry. Piłkarz obrażał przeciwnika na tle rasistowskim, a kibice wszczęli burdę, która rozprzestrzeniła się na boisko. Wówczas sędzia kończy mecz, w protokole zapisuje powody, przez które podjął taką decyzję, a o przyznaniu walkowera decyduje stosowny organ. Możliwe jest również przyznanie walkowera po zakończeniu zawodów, które odbyły się – pozornie – w duchu fair play. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w drużynie występuje nieuprawniony zawodnik.

Jak przegrać walkowerem – historia Legii Warszawa

Pora na obiecaną historię związaną z polskim futbolem. W roli główniej Legia Warszawa.

W 2014 roku Legioniści rywalizowali w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów ze słynnym Celticiem Glasgow. W pierwszym meczu warszawiacy sensacyjnie zwyciężyli Szkotów na wyjeździe aż 4:1 i wydawało się, że nic nie jest w stanie odebrać im awansu do kolejnej fazy. Niestety, przy Łazienkowskiej 3 doszło do fatalnego w skutkach błędu – na boisku pojawił się Bartosz Bereszyński, który nie mógł wystąpić w tamtym meczu z powodu nadmiaru kartek. Ta kwestia umknęła działaczom warszawskiego klubu, ale nie umknęła dygnitarzom UEFA, którzy przyznali walkower 3:0 na korzyść Celticu. Mimo licznych protestów i głośnej akcji „Let Football Win” decyzja nie została odwołana, a Legia w kuriozalny sposób pożegnała się z marzeniami o Champions League.

walkower legia warszawa - celtic glasgow

Co to jest walkower w życiu codziennym?

Często możemy spotkać się z określeniem „oddać coś walkowerem” w sprawach, które nie mają nic wspólnego ze sportem. Może chodzić o relacje damsko-męskie, kwestie zawodowe czy czystą rozrywkę. Takie sformułowanie oznacza „oddanie czegoś bez walki”, poddanie się, zaniechanie. Jest to oczywiście określenie pejoratywne, mające negatywne konotacje.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.