Amp futbol – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Piłka nożna jako najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie ma wiele odmian. Prócz standardowej piłki nożnej na trawie, można ją uprawiać na hali czy piasku. Tym razem chcemy przedstawić rywalizację wspaniałych sportowców, którzy na co dzień muszą zmagać się z własnymi słabościami. Zatem co to jest Amp Futbol i jakie są jego zasady?

Czym jest Amp Futbol?

Amp Futbol to dyscyplina sportowa – rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola – lub kończyny górnej – u bramkarzy. Zawodnicy rozgrywają mecz piłkarski poruszając się o kulach.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Historia amp futbolu na świecie i w Polsce

Amp futbol narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Już w roku 1980 w mieście Bellevue organizowano pierwsze mecze i treningi. Powstał tam także pierwszy związek Amp Futbolu na świecie – Amputee Soccer International. Pierwsze mistrzostwa świata w amp futbolu rozegrano 1987 roku. Gospodarzem turnieju były Stany Zjednoczone, a pierwszy mistrzowski tytuł udało się zdobyć reprezentacji Salwadoru. Początkowo mecze rozgrywano na pełnowymiarowych boiskach, a drużyny liczyły po 11 ampfutbolistów. Reguły te zmieniły się pod koniec lat 90. Kolejne lata to wzloty i upadki aż do roku 2005 i Mistrzostw Świata w Brazylii, które były bardzo istotne dla rozwoju dyscypliny. Dwa lata później zorganizowano pierwszy oficjalny Mundial – w kolejnych latach odbyły się także Mistrzostwa Europy w amp futbolu czy Puchar Narodów Afryki. W Mistrzostwach Świata w 2018 wzięły udział aż 22 reprezentacje.

Początki Amp futbolu w Polsce przypadają na rok 2011, kiedy na zgrupowanie kadry przyjechało 13 zawodników. W marcu 2012 roku powstała Reprezentacja Polski, a na pierwszego trenera mianowano Marka Dragosza. Debiutem kadry był Turniej Czterech Narodów rozgrywany w Anglii, w którym Polacy zajęli 2 miejsce. W kolejnych latach zespołowi udało się wystartować i rywalizować w wielu tego typu turniejach. Rozwijająca się dyscyplina potrzebowała regularnych rozgrywek. W 2015 udało się utworzyć Amp Futbol Ekstraklasę. Pierwszy tytuł mistrzowski przypadł zespołowi Husaria Kraków. W sezonie 2022 rywalizacja o krajowy prym dotyczyła sześciu zespołów – Mistrzem Polski została Wisła Kraków, a na podium stanęły także TS Kuloodporni Bielsko-Biała oraz Legia Warszawa. Na polu reprezentacyjnym największym sukcesem polskiego Amp futbolu są dwa trzecie miejsca Mistrzostwach Europy. Biało-czerwonym udało się wejść na podium w mistrzostwach Starego Kontynentu w roku 2017 i 2020 – obydwie imprezy zakończyły się triumfem piłkarzy tureckich.

Regulamin AMP Soccer — co musisz wiedzieć

Przepisy gry bazują w dużej mierze na piłce nożnej osób pełnosprawnych, ale z pewnymi zmianami odzwierciedlającymi specyfikę dyscypliny. Mecze Amp futbolu rozgrywane są na polu gry o długości 55-65 metrów i szerokości 35-45 m. Najczęściej w turniejach międzynarodowych spotyka się boiska o wymiarach 40 x 60 m. Pole karne z kolei ma wymiary 10 x 8 m. Od bramki w kierunku środka boiska 8 m oraz po 2,5 m do boku od każdego ze słupków bramki. Rzut karny wykonuję się z odległości 7 metrów od bramki, która ma wymiary 5 metrów szerokości i 2 wysokości. Amp futbolowe mecze trwają 50 minut (2 x 25 minut). Między nimi zarządzana jest dziesięciominutowa przerwa. Każdy z trenerów piłkarskich może także poprosić o regulaminową przerwę jeden raz na połowę meczu – przerwa nie może trwać dłużej niż 1 minutę. Dogrywka meczu ampfutbolowego trwa dwie połowy po 10 minut. Zdarza się też, że stosuję się zasadę „złotej bramki”. Podczas dogrywki trenerom również przysługuje skorzystanie z przerwy regulaminowej.

Ampfutbolowa drużyna liczy 6 zawodników z pola plus bramkarz oraz zawodnicy rezerwowi. Zawodnikiem z pola może być osoba po jednostronnej amputacji kończyny dolnej, bramkarzem – kończyny górnej. System zmiany jest w trakcie gry jest „hokejowy” – możne ich dokonywać dowolnym momencie, za pozwoleniem sędziego piłki nożnej, nie więcej niż dwie jednocześnie. Zawodnik może powrócić do gry w każdym momencie.

Z uwagi na fakt, że zawodnicy poruszają się o kulach, wrzuty z autu wykonywane są z ziemi, podobnie jak rzuty wolne pośrednie. Przy wznowieniu od bramki, bramkarz nie może zagrać piłki poza swoją połowę boiska, może to uczynić dopiero po rozegraniu piłki z partnerem z drużyny. Zabronione są wślizgi, ich wykonanie karane jest rzutem wolnym bezpośrednim. Zagrania kulą mogą być pojedyncze i tylko przypadkowe. Każde inne zagranie kulą, która jest przedłużeniem ręki, traktuje się jak zagranie piłki ręką. Zagranie piłki kulą w polu karnym w celu zatrzymania strzału karane jest rzutem karnym, natomiast dotknięcie piłki kulą w celu jej opanowania skutkuje rzutem wolnym bezpośrednim w obrębie pola karnego. Celowy faul kulą karany jest rzutem karnym dla rywala i wykluczeniem z gry. Bramkarz może bronić tylko jedną ręką oraz nie może w trakcie gry opuszczać pola karnego – wówczas dyktowany jest rzut karny dla przeciwnika, a sam golkiper zostaje wykluczony z gry. Jeśli bramkarz trzyma rękę na piłce, a piłka ta jest na podłożu – zawodnik drużyny atakującej nie może go atakować. Zawodnicy drużyny broniącej podczas wykonania rzutów wolnych pośrednich oraz bezpośrednich muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy gracze oprócz bramkarza i strzelającego muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. A meczach piłkarzy po amputacjach nie obowiązuje w grze przepis o spalonym.

Sprzęt wymagany do gry w piłkę nożną AMP — czego potrzebujesz, aby zacząć?

Zasadniczo sprzęt używany podczas ampfutbolistów w trakcie meczu nie różni się od tego, którego używają pełnosprawni piłkarze. Jedyną zmianą jest fakt, że amp futbol to dyscyplina, w której zawodnicy potrzebują kul do poruszania się. Obecnie na rynku istnieją kule o zwiększonej odporności, specjalne do tej dyscypliny. Producenci również starają się wejść na wyższy poziom, oferując coraz lżejsze i wytrzymalsze konstrukcie. Aby uprawiać amp futbol nie potrzeba dodatkowego sprzętu.

 

Amp futbol

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.