Ćwiczenia piłkarskie – skąd trener piłki nożnej może czerpać inspiracje?

Przygotowanie do pracy trenera piłki nożnej wymaga nie lada poświęcenia. Z pewnością nie wystarczy tylko pójść na kurs trenerski, lecz trzeba się cały czas dokształcać. Oczywiście jeśli chce się być wystarczająco dobrym. Jak w każdej dziedzinie życia są słabsi trenerzy, rzemieślnicy oraz diamenty (to nasz subiektywny podział). To w jakiej chcesz być grupie zależy tylko od Ciebie.

Warsztat trenerski kształtuje się przez lata i jest wypadkową naszych doświadczeń. Z pewnością nieoficjalne spotkania podczas turniejów czy konferencji trenerskich mogą zainspirować do wypróbowania czegoś nowego. Każdy trener układając konspekt treningu piłki nożnej musi wykorzystywać do tego celu wcześniej przygotowane ćwiczenia piłkarskie. Skąd czerpać inspiracje oraz gotowe przykłady? Przedstawiamy kilka sposobów.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Publikacje oraz kursy trenerskie PZPN

Pierwszy przykład, gdyż jakby nie patrzeć, nasza federacja piłkarska odpowiada za przygotowanie kadry trenerskiej na wszystkich szczeblach. W ostatnim czasie zostało przygotowanych wiele darmowych publikacji jak „Narodowy Model Gry” czy „Podręcznik trenera piłki nożnej dzieci”. Dodatkowo Polski Związek Piłki Nożnej organizuje darmowe szkolenia dla trenerów piłki nożnej np. „Akademia Piłkarska Grassroots”.

Komercyjne szkolenia dla trenerów piłki nożnej i staże piłkarskie

Nie jest niczym zaskakującym, że co raz większą liczbę prelegentów stanowią goście z zagranicy. Jest to super rozwiązanie, gdyż można skonfrontować nasz system szkolenia z zachodnimi trendami. Oczywiście nie ma co popadać w hurraoptymizm i kserować co się wszystko da. Trzeba analizować i wyciągać najlepsze wnioski.
Tak samo ma się to do staży piłkarskich. W tym wypadku kluby chętniej otwierają się na współpracę i dzielenie się wiedzą. Nic tylko korzystać.

Turnieje piłkarskie

Rywalizacja z najlepszymi daje najlepszy obraz czy dobrze trenujemy naszych podopiecznych. Weryfikacja jest czasem brutalna, ale dobrze mieć informację zwrotną. Z pewnością po skończonym meczu można zapytać gdzie leży różnica i jak trenują rywale. Przeczytaj Nasz tekst o najpopularniejszych turniejach piłkarskich dla dzieci: https://pehasports.com/turnieje-pilkarskie-dla-dzieci-w-polsce.

Ćwiczenia piłkarskie – bazy oraz publikacje z ćwiczeniami

Kolejnym przykładem są darmowe lub komercyjne bazy z ćwiczeniami piłkarskimi. Darmowym przykładem takiego zbioru jest baza firmy Protrainup, która m.in. tworzy program graficzny dla trenerów piłki nożnej, czy publikacje czasopisma „Asystent Trenera”. Co więcej trenerzy piłkarscy dzieci mogą skorzystać ze specjalnie dedykowanej bazy właśnie pod szkolenie dzieci ze strony pilkanoznadladzieci.pl. Dodatkowo istnieją bazy komercyjne, za które trzeba zapłacić abonament m.in. polskitrener czy footballtrening.

Ćwiczenie piłkarskie pro train up

Klubowe telewizje piłkarskie

To jest jedna z lepszych darmowych propozycji. Jeśli „chce się być najlepszym to trzeba trenować jak najlepsi”, dlatego wybierając tę opcję można podglądać jak trenują najlepsze kluby na świecie. Co prawda jest to tylko wycinek treningu, lecz każdy może dostrzec pewne różnice w szkoleniu czy wybrać ćwiczenie z którego skorzysta.

Reasumując, jest wiele inspirujących możliwości do podnoszenia swoich umiejętności trenerskich, co za tym idzie dawkowania nowych ćwiczeń piłkarskich. Od podglądania najlepszych drużyn piłkarskich po kuluarowe rozmowy podczas konferencji czy turniejów piłki nożnej. Z pewnością jedno cieszy, każdy trener piłki nożnej czuje potrzebę rozwoju, co tylko świadczy, że idziemy w dobrym kierunku.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.