Ile zarabiają polscy siatkarze, a ile gwiazdy tej dyscypliny sportu?

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, jednak zarobki w tej dyscyplinie są znacznie niższe niż w tych najbardziej dochodowych sportach – piłce nożnej czy koszykówce na najwyższym poziomie – tam zarobki są wręcz astronomiczne w stosunku do tego, co zarabiają siatkarze.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 124,99 zł

Jakie czynniki wpływają na wysokość zarobków siatkarzy?

Co zatem decyduje o zarobkach danego zawodnika? Prawa rządzące rynkiem siatkówki są dokładnie takie same jak w innych dyscyplinach. Przede wszystkim patrzy się na status zawodnika – jego popularność, umiejętności, sukcesy, jakie odnosił i planowane miejsce w zespole. Inny kontrakt będzie miała gwiazda zespołu, a inny młody zawodnik rezerwowy. Oczywiście istotny jest też status ligi. Miejsce w światowej siatkówce, prestiż, ilość zespołów w międzynarodowych rozgrywkach itp. Oczywiście inne zarobki będą oferować kluby z czołowych lokat najwyższej ligi, a inne kluby z dalszych miejsc lub niższych lig. Ponadto najlepsi sportowcy – także siatkarze – mogą liczyć na indywidualne kontrakty reklamowe. To wszystko to składowe kontraktu profesjonalnego.

Top 5 najlepiej zarabiających siatkarzy na świecie – Wilfredo Leon i spółka

Przejdźmy do konkretów – ile zarabiają najlepsi siatkarze i siatkarki na świecie? Portal tuko.co.ke opublikował zestawienie najlepiej zarabiających zawodników. Liderem wśród nich jest przyjmujący reprezentacji Polski Wilfredo Leon, zgarniający 1,4 mln dolarów za sezon, czyli przy obecnym kursie ponad 6 mln złotych. Lista pięciu najlepiej zarabiających zawodników i zawodniczek wygląda tak:

  1. Wilfredo Leon – 1,4 mln dol. (6,087 mln zł)
  2. Earvin N’Gapeth – 1,35 mln dol. (5,87 mln zł)
  3. Bartosz Kurek – 1,1 mln dol. (4,78 mln zł)
  4. Roberlandy Simon – 967 tys. dol. (4,2 mln zł)
  5. Dmitrij Muserski – 950 tys. dol. (4,13 mln zł)
  1. Zhu Ting – 1,6 mln dol. (6,96 mln zł)
  2. Jekatierina Gamowa (nieaktywna) – 1,4 mln dol. (6,087 mln zł)
  3. Sheilla Castro (nieaktywna) – 1,16 mln dol. (5,04 mln zł)
  4. Gabrielle Reece (nieaktywna) – 1,14 mln dol. (4,96 mln zł)
  5. Logan Tom, Jordan Larson (nieaktywna) – 1 mln dol. (4,35 mln zł)

Ile zarabiają polscy siatkarze w PlusLidze?

Siatkówka to jeden z najbardziej popularnych sportów w naszym kraju. Sukcesy reprezentacji Polski, mistrzostwo Europy, świata przyciągają kibiców, a to przyciąga sponsorów, reklamodawców, telewizję (za czołową stację pokazującą mecze siatkówki uchodzi Polsat i Polsat Sport). Uznani siatkarze w naszym kraju to dość majętni ludzie, ale należy postawić pytanie – ile zarabiają polscy siatkarze? Którzy zawodnicy należą do najlepiej opłacanych siatkarzy? Pieniądze, jakie zarabia Wilfredo Leon to niestety coś nieosiągalnego w polskim siatkarskim świecie. Zwłaszcza zespołach, które znajdują się w dolnych rejonach tabeli. Zarobki siatkarzy w klubach PlusLigi rozpoczynają się od 4 tysięcy euro miesięcznie, jednak są to kwoty przeznaczone dla młodych i początkujących zawodników, dostających swoje pierwsze kontrakty. Bardziej doświadczeni zawodnicy mogą liczyć na większe gaże. Największe gwiazdy polskiej Plus Ligi mają w swoich kontraktach zapisane kwoty oscylujące na ok. 15-20 tys. euro miesięcznie, co w skali rocznej daje jakieś 180-240 tysięcy euro, czyli mogą liczyć na ok 1 mln złotych rocznie wynagrodzenia. Są to dane szacunkowe, z uwagi na to, że kontrakty te są owiane tajemnicą. Plotki głoszą, że grający na pozycji środkowego w siatkówce Mateusz Bieniek w zespole z Zawiercia może liczyć na około 1 milion 600 tysięcy złotych za sezon. Jednak reprezentant Polski nie jest najlepiej zarabiającym siatkarzem PlusLigi. W drużynie Bełchatowa występuje Aleksandar Atanasijević, który inkasuje blisko 2 miliony 800 tysięcy złotych za sezon gry.
Gdy porównamy zarobki w polskiej najlepszej lidze z innymi liczącymi się ligami (a trzeba dodać, że PlusLiga jest jedną z najlepszych), to nasza rodzima liga nie wypada najlepiej (PlusLiga płaci też sporo mniej niż dużo słabsza w światowej hierarchii PKO BP Ekstraklasa). Ogromne pieniądze płacą siatkarzom w Rosji, zdecydowanie lepiej płaci też liga włoska, turecka czy japońska. Najwyższe pensje oscylują tam w okolicy 1 mln euro za rok. Zawodnicy nie posiadający statusu gwiazdy mają kontrakty w okolicy średnio pomiędzy 400 a 600 tysięcy euro za sezon gry. Jeśli chodzi o pozycje na parkiecie, to najwyższe zarobki oferuje się atakującym i przyjmującym. Kolejni w hierarchii są środkowi, rozgrywający oraz libero.

 

Ile zarabiają siatkarze?

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.