Czym jest nagroda Puskasa w piłce nożnej?

Zdobywanie pięknych bramek jest bez wątpienia marzeniem każdego piłkarza. Ale strzelenie gola, którego kibice z całego świata uznają za najpiękniejszego w całym roku kalendarzowym? Dla wielu to nie tylko zrealizowane marzenie, ale spełnienie najskrytszych, dziecięcych pragnień. Pragnień, które spełnia The Best FIFA Football Awards – Nagroda Ferenca Puskasa.

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Czym jest nagroda The Best FIFA Football Awards im. Ferenca Puskasa?

To wyróżnienie zostało powołane do życia w 2009 roku przez FIFA. Trafia ono do zawodnika, który w danym roku kalendarzowym zdobędzie najpiękniejszą, zdaniem kibiców, bramkę.

Patronem nagrody jest niestety nieżyjący już Ferenc Puskas, słynny piłkarz węgierskiego pochodzenia. Niegdyś zawodnik Realu Madryt i reprezentacji Węgier, znany ze swojej niezwykłej, bajecznej wręcz techniki.

Nagroda The Best FIFA Football Awards im. Ferenca Puskasa przyznawana jest dla strzelca, bądź strzelczyni najpiękniejszego gola w roku kalendarzowym według następujących kryteriów:

  • Bramka musi być bezsprzecznie cudowna. Trafienie podlega subiektywnej ocenie, ale pod uwagę są brane takie aspekty jak: odległość, z jakiej została zdobyta bramka, zespołowość trafienia, ekwelibrystyka (rabona, przewrotka etc.), indywidualne akcje,
  • Nagroda Puskasa przyznawana jest bez względu na szczebel rozgrywek, płeć, czy narodowość,
  • Uhonorowana bramka nie może być wypadkową szczęścia, błędów, rykoszetów czy pozycji spalonych. Musi być zdobyta w sposób intencjonalny,
  • Zawodnik bądź zawodniczka, którzy mogą zostać nagrodzeni, muszą wyróżniać się wzorową postawą fair-play,
  • Nie można być nominowanym z dwiema różnymi bramkami.

Zwycięzcy nagrody Puskasa

Cristiano Ronaldo – 2009 rok

Jako pierwszym uhonorowanym zawodnikiem nagrody Puskasa był Cristiano Ronaldo. Jego trafienie w ćwierćfinałowym starciu z FC Porto było czymś spektakularnym. Portugalczyk huknął jak z armaty z ponad 40 metrów, a choć goalkeeper Smoków – Helton, wykonał robinsonadę bramkarską, próbował reagować, to siła i prędkość strzału była tak ogromna, że nie mógł nic wskórać.

Hamit Altintop – 2010 rok

Eliminacje do mundialu w RPA. Mecz Turcja vs Kazachstan. Rzut rożny z lewej strony dla Turków. Długie, wydawałoby się przeciągnięte dośrodkowanie. Ale nie, nie jest zbyt długie, trafia tam, gdzie powinno. W okolicach 20 metra na szybującą piłkę czeka Altintop. Uderza ją wolejem. Uderza wspaniale, prosto w okienko. Atomowe uderzenie zostało laureatem nagrody Puskasa w 2010 roku.

Neymar – 2011 rok

Wówczas gwiazda Brazylijczyka jeszcze nie lśniła w Europie. Wówczas był jeszcze piłkarzem brazylijskiego Santosu. Kibiców zachwycał dryblingami, obrońców irytował sprytem i przebojowością. I właśnie w taki sposób, po solowej akcji i minięciu pięciu rywali, zdobył bramkę, która w 2011 roku została uznana za najpiękniejszą i zdobyła nagrodę Puskasa.

Miroslav Stoch – 2012

Polski akcent! Choć Stoch jest Słowakiem, to ma w CV występy w barwach Zagłębia Lubin (sezon 2020/21). Gdy zdobywał bramkę nagrodzoną w 2012 roku, był piłkarzem Fenerbahce. Jak sam mówił, ten gol padł w myśl starej dobrej zasady „uderz, żeby nie było kontry”. Jego zespół wykonywał rzut rożny, a Stoch, jako defensywny pomocnik, zabezpieczał przestrzeń przed polem karnym rywala, by w razie konieczności przerwać atak przeciwnika. Los chciał, że zamiast przerwać kontrę, Stoch zdobył cudowną bramkę po uderzeniu wolejem wygrywając nagrodę Puskasa.

Zlatan Ibrahimović – 2013

Tego gola chyba nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać. Przewrotka z 30 metrów. Coś takiego mógł zrobić tylko Zlatan Ibrahimović. Decyzja, która pozoru wydawała się wręcz idiotyczna, zaowocowało jedną z najbardziej ikonicznych bramek w historii futbolu.

Wychodzący Joe Hart wybija piłkę głową. Robi to nieźle, oddala – tak mogło się wydawać – niebezpieczeństwo. Jednak Zlatan robi coś niesłychanego, składa się do uderzenia przewrotką. Piłka wysokim lobem wpada do siatki obok heroicznie interweniującego Harta. Jeden z piękniejszych goli w historii nagrody Puskasa.

James Rodriguez – 2014

Najpiękniejsze bramka mundialu w Brazylii. Kolumbijczyk zdobył ją w meczu z Urugwajem. James był gwiazdą tego turnieju, a ten gol tylko potwierdził jego niezwykle wysoka formę i zdumiewający wręcz talent. Na 25 metrze przyjął piłkę na klatkę piersiową w taki sposób, że idealnie ułożył ją sobie do strzału wolejem. Lewą nogą kropnął pod poprzeczkę bramki Muslery zdobywając niesamowitego gola.

Wendell Lira – 2015

Kolejny laureat z Brazylii i pierwszy, którego wspaniałe uderzenie było wsparte świetną akcją zespołową. Szybka wymiana piłki przed polem karnym w ofensywnym trójkącie. Podanie w głąb szesnastki, delikatnym lobem, mijające linie obrony. I uderzenie, wydawałoby się najtrudniejsze z możliwych. Przewrotką, w pełnym biegu. Nagroda Puskasa w 2015 roku mogła powędrować tylko do niego.

Mohd Faiz Subri – 2016

Robi się egzotycznie, przenosimy się do Malezji. Strzał z rzutu wolnego, z lewej strony boiska. Około 40 metrów do bramki. O tym, że zagrożenie nie jest wielkie świadczy jedynie dwuosobowy mur. Do piłki pochodzi nasz laureat i uderza w sposób niewytłumaczalny. Prawą nogą, prostym podbiciem, nadaje futbolówce niezwykła trajektorię. Piłka, która najpierw zmierzała w kierunku prawego słupka bramkarza, wpadła w lewe okienko!

Olivier Giroud – 2017

Francuz był wówczas piłkarzem Arsenalu, który choć najlepsze lata miał już za sobą, to wciąż potrafił zachwycać wspaniałą zespołową grą w ofensywnie. Dogranie w pole karne do wbiegającego Giroud, a ten ekwelibrystycznym strzałem, nazywanym skorpionem, kieruje piłkę do bramki rywali. Bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych bramek w historii ligi angielskiej.

Mohamed Salah – 2018

Derby piłkarskie klubów z Liverpoolu zawsze wzbudzają niezwykłe emocje. Nie inaczej było w 2018 gdy Mohamed Salah zdobył bramkę uznaną za najpiękniejszą w 2018 roku. Z prawej strony pola karnego Egipcjanin wykazał się nie tylko brylantową techniką, ale także siłą – przepchnął jednego obrońcę, ograł dwóch kolejnych i uderzył w kierunku dalszego słupka. Piłka zatrzepotała w siatce. Jeśli jednak możemy pokusić się o odrobinę subiektywizmu – spośród wszystkich nagrodzonych bramek gol Salaha wydaje się być tym najmniej spektakularnym.

Daniel Zsori – 2019

Liga węgierska rzadko przeżywa swoje momenty chwały, ale bez wątpienia chwila przyznania nagrody Puskasa dla gracza Debreczynu był chwilą wzniosłą. Dośrodkowanie w pole karne z okolic linii środkowej. Podanie, jakich wiele. Odwrócony plecami do bramki Zsori decyduje się na strzał przewrotką. Brawa należą się za samą decyzję, niezwykle odważną, wszak na pewno większość napastników zdecydowałoby się na przyjęcie piłki, zastawienie jej, zgranie piłki bądź próbę wymuszenia rzutu karnego i pewnie takiej decyzji oczekiwałoby większość trenerów. Zsori zdecydował się jednak na wyjście poza schemat i to mu się udało. Zaskoczył bramkarza i zdobył cudowną bramkę, która zdobyła uznanie jury.

Song Heung-Min – 2020

Okazałe zwycięstwo Tottenhamu na Burnley (5:0) zostało okraszone najpiękniejszą bramką 2020 roku. Koreańczyk Heung – Min Son przyjął piłkę na szesnasty metrze… przed swoją bramką. Ruszył w kierunku środka boiska, na początku nieco nieśmiało, zdecydowanie licząc na wsparcie partnerów. W pewnym momencie zauważył jednak lukę wśród obrońców i ruszył na przebój. Minął wszystkich graczy Burnley, którzy stanęli mu na drodze i uderzył obok bezradnego goalkeepera. Niemal stumetrowy sprint zdecydowanie się opłacił. Nagroda Puskasa w 2020 powędrowała do znakomitego Koreańczyka.

Erik Lamela – 2021

Erik Lamela to argentyński piłkarz grający na pozycji pomocnika w klubie Tottenham Hotspur. Widowiskowa bramka, za którą zdobył nagrodę Puskasa, padła w meczu przeciwko drużynie Arsenalu w ramach rozgrywek Premier League. Lamela zdobył gola „raboną„, czyli uderzeniem za pomocą ruchu nogi kopiącej za nogą stojącą. Ta nietypowa technika była jednym z głównych powodów, dla których bramka Lameli została wybrana jako zwycięska w plebiscycie na nagrodę Puskasa w 2021 roku.

Marcin Oleksy – 2022

Polak, Amp Futbolista Marcin Oleksy z Warty Poznań, zdobył Nagrodę imienia Ferenca Puskasa, przyznawaną przez FIFA za najpiękniejszą bramkę roku. Zwycięstwo polskiego zawodnika to wielki sukces, który pozwolił mu pokonać wiele gwiazd światowego futbolu (Francuza Dimitriego Payeta i Brazylijczyka Richarlisona) i zapisać się na trwałe w historii tej nagrody. Polak zdobył niesamowicie widowiskową bramkę tzw. nożycami. Bramka zdobyta nożycami jest bardzo efektowna, a warto podkreślić, że Amp Futbol to wersja piłki nożnej stworzona dla osób z niepełnosprawnościami, które uniemożliwiają im grę w tradycyjnej piłce nożnej. Takie osiągnięcie w wykonaniu Polaka tym bardziej zasługuje na wyróżnienie.

Ciekawostki o nagrodzie Puskasa

  • Ta nagroda pozostaje jedną z niewielu indywidualnych wyróżnień, którego nie zdobył Leo Messi. Choć Argentyńczyk był nominowany aż 7 razy, nigdy jej nie zdobył.
  • Po nagrodę sięgali przedstawiciele 13 krajów
  • Tylko Brazylia może pochwalić się dwoma laureatami – Neymar i Wendell Lira

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.