Najlepsi strzelcy w Premier League

Najlepsi strzelcy w premier league

Najlepsi strzelcy w Premier League

Premier League jest już z nami od blisko 30 lat! W tym czasie przez ligę angielską przewinęło się wielu fantastycznych piłkarzy, ale dziś przyjrzymy się tym, którzy zachwycali kibiców swoimi bramkami. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami dziesięciu najlepszych strzelców w historii Premier League!

Ostatnio na naszym blogu:  Najbogatsze kluby piłkarskie - TOP 20
Stroje piłkarskie

Stroje z nadrukiem gratis od 89,99 zł

Michael Owen

Ten napastnik był, obok Davida Beckhama, największą gwiazdą angielskiego futbolu na przełomie wieków. Swoją pierwszą bramkę w Premier League zdobył w debiucie w barwach Liverpoolu w starciu z AFC Wimbledonem. W kolejnych latach Owen zdobył jeszcze 149 bramek dla czterech klubów: wspomnianych wcześniej The Reds, a także Newcastle United, Manchesteru United oraz Stoke City. Michael Owen przez siedemnaście lat profesjonalnie grał w futbol, a szesnaście sezonów spędził w Premier League. W tym czasie dwukrotnie zdobył koronę króla strzelców ligi angielskiej, a w 2001 roku zgarnął Złotą Piłkę!

Na arenie międzynarodowej błysnął podczas mundialu w 1998 roku, był również kluczową postacią reprezentacji Anglii w trakcie mundialu 2002 w Korei i Japonii. Na boisku charakteryzował go ogromny spryt i nos do zdobywania bramek. Mimo niskiego wzrostu – zaledwie 173 cm – doskonale radził sobie w gąszczu postawnych obrońców dając im się we znaki swoją szybkością i niezbyt efektownym, ale niezwykle efektywnym dryblingiem. Niestety, kariera Owena była naznaczona wieloma kontuzjami, które sprawiły, że nie mógł w pełni wykorzystać swojego ogromnego potencjału.

Robbie Fowler

Kontrowersyjny, ale niezwykle bramkostrzelny napastnik. W barwach Liverpoolu wraz ze wspominanym wcześniej Michaelem Owenem, stworzył duet, przed którym drżała niejedna linia obrony. Przez 15 sezonów, w latach 1993-2009, grał w Premier League broniąc barw trzech klubów – Liverpoolu, Manchesteru City oraz Leeds United. Dla tych drużyn zdobył łącznie 162 bramki.

Anglik często był oskarżany o niezbyt profesjonalne podejście do sportu, a jednym z najcięższych zarzutów było przypisywanie Fowlerowi zażywania narkotyków. To właśnie tym oskarżeniom piłkarscy kibice zawdzięczają jedną z najbardziej ikonicznych cieszynek w historii futbolu. Robbie Fowler, po bramce strzelonej w meczu przeciwko Evertonowi podbiegł do linii końcowej i… zaczął wciągać ją nosem! Było to rzecz jasna oczywiste nawiązanie do jego rzekomy przygód narkotykowych.

Do Fowlera przez 21 lat należał rekord Premier League jeśli chodzi o zdobycie klasycznego hat tricka. Podczas meczu z Arsenalem w 1994 roku zdobył 3 bramki w czasie 4 minut 33 sekund. Rekord ten został pobity 16 maja 2015 roku, kiedy Senegalczyk Sadio Mane zdobył hat tricka w czasie 2 minut i 56 sekund podczas wygranego meczu Southampton z Aston Villą.

Jermain Defoe

Legenda Tottenhamu Hotspur, choć swoją karierę rozpoczynał w innym londyńskim klubie, West Hamie United. Do dziś, mimo blisko 40 lat na karku, jest aktywnym zawodnikiem i broni barw Glasgow Rangers. Jermain Defoe, podobnie jak Michael Owen czy Robbie Fowler, nie należał do silnych i postawnych napastników, ale mimo to doskonale radził sobie w polu karnym przeciwników. W sezonie 2000/01 zdobywał bramki w 10 spotkaniach z rzędu, co do dziś stanowi najlepszy wynik w angielskiej zawodowej piłce nożnej. Na boiskach Premier League znany był ze swojej przebojowości i doskonałego wykończenia.

W Premier League występował dla pięciu klubów – wspomnianych ekip z Londynu, a także AFC Bournemouth, Portsmouth FC oraz AFC Sunderlandu. W barwach tych zespołów zdobył łącznie 163 bramki, ale kto wie, być może na koniec kariery powróci jeszcze do Premier League i będzie dalej śrubował swój rekord…?

Harry Kane

Kapitan reprezentacji Anglii może pochwalić się 164. bramkami na poziomie Premier League. Wszystkie gole strzelał w barwach Tottenhamu Hotspur. Warto jednak wspomnieć, że Harry Kane wciąż jest zawodnikiem aktywnym i względnie młodym – 27-latek ma przed sobą jeszcze co najmniej kilka lat gry na najwyższym poziomie, dlatego wydaje się, że będzie piął się w hierarchii najlepszych strzelców wszech czasów Premier League.

Angielski napastnik regularnie występuje w Premier League od sezonu 2012/13. Swoje pierwsze trafienia w jednej z najlepszych lig świata zanotował w kolejnym sezonie. Do tej pory już dwukrotnie sięgnął po koronę króla strzelców i nie bez przyczyny ma status jednego z najlepszych napastników świata.

Thierry Henry

Przez wielu uznawany za najlepszego zawodnika w blisko trzydziestoletniej historii Premier League. Francuz, który grał dla Arsenalu FC w latach 1999-2007 oraz w roku 2012, jest niekwestionowaną legendą Kanonierów. Choć grał również w takich klubach jak AS Monaco, Juventus FC, czy FC Barcelona, to właśnie w ekipie z północnego Londynu stał się postacią pomnikową.

175 goli Francuza to wynik, który trzeba docenić, zwłaszcza że miał na to “zaledwie” 9 sezonów. Spośród zawodników, znajdujących się w TOP 10 najlepszych strzelców Premier League, tylko Harry Kane rozegrał jak dotąd mniej meczów w angielskiej elicie, jednak bez wątpienia ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie. Gdyby Henry spędził w Premier League więcej czasu, z pewnością zajmowałby wyższą pozycję w rankingu.

Frank Lampard

Jedyny w stawce pomocnik, ikona Chelsea FC. Całą swoją karierę spędził w Premier League, a na angielskich boiskach występował przez 20 sezonów. Swoją karierę rozpoczął w West Hamie, a w czołowej angielskiej lidze zadebiutował w sezonie 1995/96. Po sześciu latach spędzonych w ekipie Młotów przeniósł się na Stamford Bridge i z miejsca stał się kluczową postacią zespołu, który w ciągu kolejnych lat dołączył do grona potentatów ligi angielskiej. W tym zespole Lampard spędził 13 sezonów, zdobywając, tylko w Premier League, 147 bramek.

Pod koniec swojej kariery stał się bohaterem głośnego transferu i zasilił Manchester City. Choć na Etihad Stadium spędził ledwie jeden sezon, to dał się we znaki kilku zespołom, zdobywając sześć bramek. Lampard 611 razy wystąpił na poziomie Premier League, co jest trzecim najlepszym wynikiem w historii.

Frank Lampard to z pewnością jeden z najlepszych zawodników w historii Premier League. Słynący z atomowego uderzania pomocnik jest symbolem sukcesów Chelsea FC w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku. Choć jego przygoda jako szkoleniowca The Blues nie należała do udanych, to Lampard cieszy się ogromnym i w pełni zasłużonym szacunkiem wśród fanów angielskiego futbolu.

Sergio Agüero

Wszystko wskazuje na to, że sezon 2020/21 będzie ostatnim, w którym Sergio Agüero broni barw Manchesteru City. Do ekipy “The Citizens” Argentyńczyk trafił w 2011 roku i z miejsca stał się czołową postacią nie tylko rosnącej potęgi, jaką był wówczas zespół z The Etihad, ale także całej Premier League. Od tego czasu w angielskiej elicie rozegrał 274 mecze, w których zdobył 182 bramki. Rzecz jasna większość kibiców zapamięta go za tę jedną, najważniejszą…

Był 13 maja 2012 roku. Słoneczne, niedzielne popołudnie. Etihad Stadium. Ostatnia kolejka sezonu Premier League. Aby zdobyć mistrzowski tytuł – pierwszy od 44 lat – Manchester City potrzebował zwycięstwa w starciu z Queens Park Rangers, które walczyło o utrzymanie. Wydawało się, że wszystko ułoży się po myśli gospodarzy, gdy w 39 minucie Pablo Zabaleta dał prowadzenie ekipie The Citizens. To, co wydarzyło się po przerwie, przeszło do historii futbolu.

W pierwszych 20 minutach drugiej odsłony Manchester City stracił dwa gole, a w wirtualnej tabeli został wyprzedzony przez lokalnych rywali, czyli Manchester United. The Citizens potrzbowali dwóch goli, ale uciekający czas nie był ich sprzymierzeńcem. Gdy wydawało się, że drużyna budowana za petrodolary straci szansę na tytuł w ostatniej kolejce do akcji wkroczyli napastnicy z Etihad Stadium. Najpierw w 92 minucie nadzieję przywrócił Edin Džeko. Dwie minuty poźniej obiekt w niebieskiej części Manchesteru eksplodował.

Mario Balotelli przejął piłkę w okolicach 20 metra przed bramką QPR. Zagrał ją do Agüero, który minął obrońców przeciwnika i z ostrego kąta pokonał bramkarza gości. W szale radości zdjął koszulkę i wywijał nią ponad głową, ciesząc się z mistrzowskiego tytułu.

Dzięki tym wydarzeniom Argentyńczyk ma zapewniony status legendy piłki nożnej Manchesteru City i bez wątpienia jest on częścią wspaniałej historii, jaką od kilkunastu lat piszą włodarze i piłkarze The Citizens.

Najlepsi strzelcy Premier League – TOP 3

Andy Cole

Dla współczesnych, młodych kibiców, może być to postać anonimowa. Na przełomie wieków był on jednak jednym z czołowych napastników świata, o czym może świadczyć lista klubów, w których występował na poziomie Premier League:

  • Newcastle United – 70 meczów, 55 goli
  • Manchester United – 195 meczów, 93 gole
  • Blackburn Rovers – 83 mecze, 27 goli
  • Fulham – 31 meczów, 12 goli
  • Manchester City – 22 meczów, 9 goli
  • Portsmouth – 18 meczów, 3 gole

Choć schyłek jego kariery w Premier League nie był tak okazały, to jednak jego występy w Newcastle, Manchesterze i Blackburn muszą robić wrażenie. Łącznie Andy Cole 415 razy wystąpił na boiskach Premier League, zdobywając przy tym 187 bramek. Wraz z Dwightem Yorkiem stworzył niezapomniany duet w zespole Czerwonych Diabłów, który do dziś jest z rozrzewnieniem wspominany przez fanów United.

Anglik karierę w Premier League rozpoczął w 1993 roku, zaś zakończył ją w 2008 roku w barwach Sunderlandu.

Wayne Rooney

Obecnie Wayne Rooney jest trenerem Derby County, gdzie prowadzi dwóch Polaków, Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika. Choć jak dotychczas jego menedżerska kariera nie zachwyca, to jego lista osiągnięć piłkarskich robi kolosalne wrażanie.

Wayne Rooney zadebiutował w Premier League w sezonie 2002/2003 w barwach Evertonu, którego był wychowankiem. Swoje premierowe trafienie, nota bene wyjątkowej urody, zaliczył przeciwko Arsenalowi. Jego gol dał zwycięstwo The Toffies i przerwał imponującą serię Kanonierów – 30 meczów bez porażki. W barwach Evertonu Rooney rozegrał 98 meczów i zdobył 25 bramek. Szybko okazało się, że Goodison Park jest zbyt ciasne, by pomieścić talent Anglika.

W sezonie 2004/2005 przeniósł się do Manchesteru United, w którym występował nieprzerwanie do sezonu 2016/17. W barwach Czerwonych Diabłów rozegrał – tylko na poziomie Premier League – 393 mecze i zdobył w nich 183 bramki. Był kluczową postacią ekipy prowadzonej przez Sir Aleksa Fergusona, a także ważnym ogniwem drużyn Davida Moyesa, Louisa van Gaala czy Jose Mourinho.

Łącznie Wayne Rooney 491 spotkań w Premier League i zdobył w nich 208 bramek. Pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Anglii, raz Puchar Anglii, pięciokrotnie Puchar Ligi Angielskiej i raz Ligę Mistrzów. Jest najlepszym strzelcem w historii Manchesteru United (253 gole), a także najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii (53 gole). Co ciekawe, jego słynna bramka zdobyta przewrotką w derbach Manchesteru została okrzyknięta najpiękniejszym golem w Premier League w latach 1992-2012.

Alan Shearer

Najskuteczniejszy zawodnik w historii Premier League! Przed jego strzałami drżeli wszyscy bramkarze. Potężnie zbudowany, choć niezbyt wysoki, jak na dzisiejsze standardy napastników – miał “zaledwie” 183 cm – Shearer był postrachem Premier League w latach 1992 – 2006. Łącznie w najlepszej lidze świata rozegrał 441 spotkań, w których zdobył 260 bramek!

Swoją karierę w Premier League napastnik rozpoczął w barwach Blackburn Rovers. W latach 1992 – 1996 zdobył dla tego klubu 112 bramek w 138 meczach, co jest niezwykle imponującą średnią! Po czterech sezonach i jednym mistrzostwie Anglii zdobytym w Blackburn przeniósł się do Newcastle United, w którym pozostał do końca swojej piłkarskiej kariery, stając się legendą klubu. Nie jest to bynajmniej sformułowanie na wyrost, gdyż przed stadionem klubu – St. James’s Park – Shearer ma swój pomnik, na którym przedstawiono go w jego słynnej pozie z uniesioną do góry prawą ręką – w taki sposób zwykł celebrować zdobywane przez siebie bramki.

Shearer trzykrotnie był królem strzelców Premier League, w 2021 został też włączony do Galerii Sław Premier League.

Klasyfikacja strzelców Premier League – TOP 50

Jeśli TOP 10 to dla Was za mało, to poniżej znajdziecie wykaz 50 najlepszych strzelców w historii Premier League! Czy któreś z nazwisk Was zaskakuje? A może jesteście zdziwieni faktem, że kogoś brakuje?

Najlepsi strzelcy Premier League

Miejsce ZawodnikSezonyWystępnyBramki
1Alan Shearer14441260
2Wayne Rooney16491208
3Andy Cole15415187
4Sergio Agüero10275184
5Frank Lampard20611177
6Thierry Henry9258175
7Harry Kane10245166
8Jermain Defoe19496163
9Robbie Fowler16379162
10Michael Owen16326150
11Les Ferdinand13349149
12Teddy Sheringham14418147
13Robin van Persie11280144
14Jimmy Floyd Hasselbaink9288129
15Nicolas Anelka14364126
16Robbie Keane13349125
17Dwight Yorke15375122
18Steven Gerrard17504121
19Jamie Vardy7245118
20Romelu Lukaku8252113
21Ian Wright7213113
22Emile Heskey17516111
23Dion Dublin12312111
24Ryan Giggs22632109
25Paul Scholes19499107
26Peter Crouch18467106
27Darren Bent11277106
28Didier Drogba9254104
29Matt Le Tissier10270102
30Emmanuel Adebayor1124297
31Mohamed Salah615897
32Raheem Sterling1029096
33Sadio Mané722995
34Yakubu Aiyegbeni925295
35Ruud van Nistelrooy515095
36Dimitar Berbatov822994
37Kevin Phillips1126393
38Ole Gunnar Solskjaer1023592
39Mark Viduka924092
40Olivier Giroud925590
41James Beattie1432990
42Dennis Bergkamp1131587
43Kevin Davies1544287
44Eden Hazard724585
45Fernando Torres821285
46Cristiano Ronaldo619684
47Carlos Tévez7202 84
48Louis Saha1328884
49Chris Sutton1025583
50Christian Benteke925582

 


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.