Jakie są przerwy w siatkówce i do czego służą?

Siatkówka jest jednym z nielicznych sportów zespołowych, która nie jest ograniczona czasowo. Zasady gry w siatkówkę są proste – rywalizacja toczy się do trzech wygranych setów. Mecze rozgrywane w piłce siatkowej mogą zatem trwać mniej niż godzinę, jeśli różnica klas jest ogromna lub nawet kilka godzin, gdy ścierają się ze sobą dwie równorzędne ekipy. Rywalizacja nie jest jednak jednostajna – w siatkówce obowiązują przerwy, o których dziś opowiemy nieco więcej!

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Kadr z przeszłości – przerwa techniczna

Do 2018 roku w każdym secie obowiązywały dwie przerwy techniczne. Zarządzało się je wtedy, gdy jedna z drużyn jako pierwsza zapisała 8 lub 16 w rubryce „punkty zdobyte”. Każda z przerw technicznych trwała 30 sekund, a w jej trakcie następowała tzw. kosmetyka parkietu. Porządkowi przecierali podłoże, by usunąć mokre plamy. Takie plamy powstają w momencie wykonywania siatkarskich padów – gdy mokre stroje siatkarskie stykają się z powierzchnią parkiety. Zawodnik linii ataku, który po wykonaniu zbicia jest bardzo narażony na kontuzje – jeśli nastąpi na taką mokrą plamę, może doznać bardzo groźną kontuzję. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zawodników linii obrony, który w momencie uderzenia piłki sposobem dolnym również musi zachować pełną stabilność. Ekipa sprzątająca robiła to w taki sposób, by nie przeoczyć żadnego miejsca boiska. Z przerw technicznych zrezygnowano już np. na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio, a także w naszych rodzimych rozgrywkach – PlusLidze i Lidze Siatkówki Kobiet.

Przerwy w grze na żądanie trenera

W trakcie trwania jednego seta drużyny mają prawo do dwóch przerw na żądanie – za wyjątkiem tie-break, gdzie zespoły dysponują jedną przerwą. Prośbę o przerwę sygnalizuje trener zespołu zwracając się do stolika sędziowskiego, a przerwa jest ostatecznie zarządzana gwizdkiem sędziego pierwszego. Każdy czas na żądanie trwa 30 sekund. W trakcie trwania tych przerw trenerzy przekazują wskazówki swoim ekipom. Przerwy muszą być zarządzone przed momentem wykonywania zagrywki (wszystko o zagrywce w siatkówce przeczytasz tutaj: pehasports.com/zagrywka-w-siatkowce).

Kiedy wykorzystać przerwę na żądanie?

Trenerzy decydują się na wzięcie czasu w różnych momentach setów. Najczęściej przerwy są zarządzane, gdy zespół popełniający błędy siatkarskie traci dystans do rywali. Wówczas szkoleniowcy chcą przerwać złą passę swoich podopiecznych i wstrząsnąć nimi, by nawiązali walkę z przeciwnikami. Taki czas ma nie tylko na celu podbudowanie zespołu i poprawienie taktyki, ale również wybicie z rytmu drużyny przeciwnej.

Ponadto przerwy w siatkówce są wykorzystywane w końcowych momentach setów, gdy wynik jest sprawą otwartą.

Przerwy między setami

Po zakończeniu każdego seta lub, jak kto woli, przed rozpoczęciem każdego seta trener ma okazję, by przekazać uwagi swoim podopiecznym. Jest to także czas dla lekarzy czy masażystów. Przede wszystkim jednak następuje wówczas zmiana stron boiska, oraz przekazanie sędziom dokumentów z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbędne do kontrolowania porządku rotacji zawodników. Przerwy między setami trwają zazwyczaj 5 minut.

Przerwy w siatkówce

Zmiany zawodników

W trakcie trwania jednego seta trener może dokonać maksymalnie sześciu zmian. Zawodnik rezerwowy pojawia się na boisku w miejsce kolegi i zajmuje dokładnie tę samą pozycję na parkiecie. Zawodnik ustawienia początkowego, jeśli był zmieniony, musi wrócić do gry dokładnie w to samo miejsce, które zajmował przed opuszczeniem boiska do siatkówki. Zmiany dokonywane są w specjalnej strefie zlokalizowanej na własnej połowie boiska.

Bardzo częstą zmianą, jest rotacja zawodników serwujących. Jeśli do serwisu podchodzi np. środkowy, którego domeną nie jest trudne wprowadzenie piłki do gry, to wówczas w jego miejsce wchodzą z ławki np. zawodnicy linii ataku, których zadaniem jest odrzucenie rywali od siatki. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy wracają na ławkę rezerwowych.

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.