Strefy w siatkówce. Czym są strefy na boisku do siatkówki?

Strefy w siatkówce

Strefy w siatkówce. Czym są strefy na boisku do siatkówki?

Szósta strefa, atak z drugiej linii, dziewiąty metr – siatkarska terminologia może być zagadkowa dla kogoś, kto na co dzień nie ma z nią styczności. Dziś omówimy kilka najważniejszych pojęć, które sprawią, że zrozumiecie siatkówkę nieco lepiej!

Ostatnio na naszym blogu:  Jakie buty do siatkówki?
Stroje siatkarskie

Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Strefy w siatkówce

Boisko do siatkówki ma długość 18 i szerokość 9 metrów (więcej o wymiarach przeczytasz tutaj: https://pehasports.com/wymiary-boiska-do-siatkowki). Siatka dzieli boisko na dwa kwadraty o powierzchni 81 metrów kwadratowych. Na tej przestrzeni wytyczone są dwie linie oraz sześć stref, których znaczenie przybliżymy Wam poniżej!

Sześć stref na boisku do siatkówki

Boisko do siatkówki podzielone jest na sześć stref. Druga, trzecia i czwarta strefa są zlokalizowane pomiędzy siatką, a linią trzeciego metra. Umownie jest to tzw. linia ataku, o której więcej za chwilę. Za linią trzeciego metra znajdują się strefy pierwsza, piąta i szósta, a zawodnicy w niej ustawieni stanowią skład linii obrony. Bardziej obrazowo jest to ukazane na poniższym schemacie:

Ustawienie w siatkówce

Jak widzicie za liniami bocznymi wytyczone są przedłużenia linii trzeciego metra. Jest to niezbędne, ponieważ zawodnicy często wykonują atak „zza boiska”. Gdyby tych linii zabrakło, sędzia nie byłby w stanie rozstrzygnąć, czy nie doszło do niedozwolonego przejścia linii trzeciego metra.

Ustawienie zawodników w siatkówce

Znając już schemat boiska do siatkówki i przyswoiwszy numerację poszczególnych stref możemy nieco pomówić o ustawieniu w siatkówce. Czym jest, dlaczego jest takie ważne, jaką rolę spełniają w nim poszczególni zawodnicy? O tym poniżej!

Rotacja na boisku

Przejście! To hasło słyszał chyba każdy, kto choć raz na lekcji WF-u grał w siatkówkę. Przypomnijcie sobie: zmienialiście pozycję na boisku zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To, co w szkole nazywano przejściem profesjonalnie nazywamy rotacją.

Rotacja następuję w momencie zdobycia punktu po akcji, w której zagrywkę wykonywała drużyna przeciwna. Jeśli po skutecznym przyjęciu serwisu rywala, Twoja drużyna wykonała skuteczny atak, wówczas przepisy gry obligują do wykonania zmiany w ustawieniu, czyli przejścia.

Rotacja następuje, jak pisaliśmy wcześniej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Schemat rotacji znajdziecie poniżej:

Rotacja w siatkówce

Weźmy pod lupę zawodników drużyny czerwonej i załóżmy, że jest to ekipa która wykonuje zagrywkę na początku meczu. Poniżej opiszemy zawodników znajdujących się w konkretnych strefach w danej akcji.

1 – Rozgrywający, ustawiony w drugiej linii, wykonuje zagrywkę za linii końcowej

6 – Libero, jeden z najważniejszych zawodników linii obrony

5 – Przyjmujący, w tym ustawieniu odpowiedzialny za defensywę przy ataku rywali

4 – Atakujący, ustawiony zawsze po przekątnej od rozgrywającego

3 – Środkowy, kluczowy zawodnik w bloku

2 – Drugi przyjmujący odpowiedzialny zarówno za blok siatkarski, jak i atak

W momencie, gdy piłka po zagrywce rozgrywającego jest już w locie na boisku dochodzi do sporych przetasowań:

  • Atakujący zamienia się pozycją z przyjmującym znajdującym się w drugiej strefie.
  • Przyjmujący z piątej strefy zamienia się miejscami z libero. Ustawienie tego przyjmującego w środku boiska daje możliwość rozegrania tzw. pipe’a (ataku z drugiej linii) w przypadku kontrataku.
  • Rozgrywający po wykonaniu zagrywki wbiega do strefy 1, do prawego rogu boiska.

Oczywiście ten schemat stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy serwis wykonuje rozgrywający. Przedstawiony model to tzw. ustawienie początkowe. W innych ustawieniach ścieżki ruchy i zmiany na boisku mogą przebiegać zupełnie inaczej.

Błędy ustawienia w siatkówce

Jak widzicie ustawienie w siatkówce to całkiem skomplikowana sprawa. Niestety, często dochodzi w nim do błędów, które skutkują utratą punktu przez ekipę, która dopuściła się wykroczenia.

Najczęstsze błędy ustawienia w siatkówce to:

Jeśli zawodnik zagrywający znalazł się w niewłaściwym miejscu na skutek błędu w rotacji, wówczas mamy do czynienia z błędem. Do wykonania zagrywki zobligowany jest wyłącznie zawodnik, który po przejściu znajduje się w strefie pierwszej.

  • Blok lub atak wykonany sprzed linii trzeciego meta przez zawodnika linii obrony

Jeśli np. przyjmujący znajduje się w strefie pierwszej, piątej bądź szóstej, to nie może wykonać bloku ani ataku „spod siatki”, czyli z pozycji drugiej, trzeciej lub czwartej. Jedyną możliwością wykonania akcji ofensywnej przez zawodnika z drugiej linii jest atak zza linii trzeciego metra.

  • Kiwka rozgrywającego ustawionego w drugiej linii

Rozgrywający w siatkówce, jeśli znajduje się w drugiej linii, nie może wykonać kiwki, czyli niespodziewanego ataku przy próbie drugiego odbicia piłki.

Co musisz wiedzieć o linii ataku?

Linia ataku znajduje się pomiędzy siatką a linią znajdującą się trzy metry od linii środkowej – tzw. linią trzeciego metra. W strefach drugiej, trzeciej i czwartej w momencie rozpoczęcia akcji – czyli w momencie zagrywki – znajduje się trzech zawodników. Zawodnik linii ataku w trakcie trwania wymiany ma prawo do:

  • gry blokiem
  • ataku z pierwszej linii, czyli sprzed linii trzeciego metra

Siatkarze, którzy nie rozpoczynają akcji w linii ataku nie mają prawa do wykonywania powyższych zagrań.

Co musisz wiedzieć o linii obrony?

Linia obrony to potoczna nazwa dla stref pierwszej, piątej i szóstej. Znajduje się ona poza linią wyznaczającą trzeci metr boiska. Zawodnik linii obrony w trakcie trwania wymiany ma tak naprawdę jedno zadanie – postarać się o podbicie ataku rywali. W przypadku kontrataku gracze drugiej linii mogą wykonywać atak, ale tylko i wyłącznie spoza linii trzeciego metra.

Jest jednak wiele obostrzeń dotyczących gry siatkarzy znajdujących się w drugiej linii. Nie mogą oni:

  • blokować
  • atakować sprzed linii trzeciego metra
  • kiwać (w przypadku rozgrywającego)

Jak widzicie gra w piłkę siatkową wymaga nie tylko ogromnej koordynacji ruchowej, siły fizycznej czy umiejętności czysto siatkarskich, ale także ogromnej koncentracji i inteligencji. Błędy w ustawieniach są bardzo kosztowne, ale po latach treningu siatkarze z reguły nie mają problemu z utrzymaniem odpowiedniego porządku rotacji, dlatego rzadko jesteśmy świadkami „karnych punktów” wynikających z nieprawidłowości w formacji.

 


Zobacz również:


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.