Ciężko przypomnieć sobie mecz piłkarski, w którym sędzia piłkarski przez całą rozgrywkę nie pokazał ani żółtej, ani czerwonej kartki. I tak jak czerwona kartka pokazywana jest graczom nieco rzadziej, tak żółta kartka jest niemal nieodłącznym elementem każdej gry. Czy wiesz, co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? O tym dowiesz się z naszego tekstu!

Spis treści:
Historia powstania systemu żółtych i czerwonych kartek w piłce nożnej?
Pomysłodawcą żółtych i czerwonych kartek pokazywanych zawodnikom podczas meczu piłki nożnej był angielski sędzia piłki nożnej – Ken Aston. Znalazł wyjątkowo prosty i skuteczny sposób na doprecyzowanie zasad piłki nożnej. Pierwsze mecze, w których obowiązywały popularne dziś żółte i czerwone kartki odbywały się podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej organizowanych w Meksyku. Miało to miejsce wcale nie tak dawno, bo w 1970 roku.
Tego nie wiesz o kartkach w piłce nożnej!
Wielką ciekawostką dla osób zainteresowanych piłką nożną, jest to, że czerwoną i żółtą kartkę w piłce nożnej mogą zobaczyć nie tylko zawodnicy, ale również trenerzy, lekarze, masażyści sportowi i inni członkowie ekipy sportowej, którzy w jakiś sposób zakłócają przebieg meczu (np. wbiegają na boisku podczas meczu, są agresywni, obrażają sędziego lub innych zawodników itp.).
Co oznacza żółta kartka w piłce nożnej?
Żółta kartka pokazywana przez sędziego podczas meczu oznacza to, że któryś z zawodników popełnił błąd i naruszył zasady gry. Z pewnością żółta kartka stanowi ostrzeżenie dla zawodników, którzy naruszyli zasady gry. Żółtą kartkę można otrzymać kiedy jest to pierwszy błąd zawodnika podczas meczu i dotyczy ona takich zachowań jak np.:
* nieczyste wejście w piłkę,
* dotknięcie piłki ręką,
* niekulturalne wypowiedzi skierowane do zawodników z innej drużyny,
* dość intensywne spieranie się z sędzią,
* złapanie zawodnika drużyny przeciwnej za ramię lub koszulkę piłkarską,
* lekki faul,
* itp.
Żółta kartka w piłce nożnej może być zatem pokazana wtedy gdy zawodnik – owszem – popełnił błąd, ale nie jest on na tyle rażący, aby zdyskwalifikował go z dalszej gry. Zasady piłki nożnej jasno określają, że piłkarz może otrzymać podczas całego meczu tylko dwie żółte kartki. Jednakże po drugiej żółtej kartce zawodnik opuszcza boisko piłkarskie.
Czerwona kartka w piłce nożnej – konsekwencje
Czerwona kartka oznacza rażący błąd i nakazuje natychmiastowe opuszczenie boiska. Gracz, który otrzymał czerwoną kartkę, nie może brać udziału w grze. Czerwona kartka w piłce nożnej może być pokazana po otrzymaniu dwóch żółtych kartek lub od razu, bez wcześniejszych upomnień. Taka sytuacja dotyczy rażącego naruszenia zasad gry.
Czerwoną kartkę w piłce nożnej można otrzymać wtedy gdy np.
* fauluje się umyślnie przeciwnika,
* zachowa się agresywnie wobec zawodnika drużyny przeciwnej, sędziego czy innych osób biorących udział w grze (czynny i pasywny),
* zatrzyma się piłkę dłonią (celowo),
* wykona inne, rażące i bezsprzecznie kontrowersyjne zachowania, których nie można uznać za fair play.
Po otrzymaniu czerwonej kartki piłkarz nie tylko nie może brać udziału w toczącym się meczu (aż do jego zakończenia), ale również nie będzie dopuszczony do gry w kolejnym 1 do 2 meczów, a czasem i dłużej (w zależności od czynu). Decyzja o zakazie gry jest ustalana często indywidualnie i jest związana z rodzajem wykroczenia. Czasami komisje arbitralne decydują o pauzie zawodnika na dłużej.
Najszybsza czerwona kartka w historii piłki nożnej
W historii piłki nożnej zdarzały się sytuacje, w której zawodnicy otrzymali czerwoną kartkę praktycznie od razu po wejściu na murawę. Najszybsza czerwona kartka w piłce nożnej należy do Waltera Boyda oraz Keitha Gillspie i została przyznana za niesportowe zachowanie i ciężkie naruszenie zasad gry. Obaj weszli na boisko jako rezerwowi i zostali z niego wyrzuceni niemal w tym samym momencie. Zarówno Boyd oraz Gillspie uderzyli swoich rywali przed wykonywaniem stałych fragmentów gry przez przeciwników.
Z kolei jedna z bardziej znanych Polakom, najszybszych czerwonych kartek należy do Ricarda Fernandeza (pseudonim Cucu). Piłkarz otrzymał ją już w 21 sekundzie meczu Andora – Polska. Cucu został w ten sposób ukarany za cios łokciem wymierzony w twarz Kamila Glika.
Najszybsze czerwone kartki w historii:
10. Jason Crowe – 33. sekunda (Arsenal)
9. Giulio Migliaccio – 32. sekunda (Atalanta Bergamo)
8. Ricardo Fernández – 21. sekunda (Andora)
7. Mark Smith – 19. sekunda (Crewe Alexandra)
6. Kevin Pressman – 13. sekunda (Sheffield Wednesday)
5. Giuseppe Lorenzo – 10. sekunda (Bologna)
4. David Pratt – 3. sekunda (Chippenham Town)
3. Lee Todd – 2. sekunda (Cross Farm Park Celtic)
1. Keith Gillespie – 0 sekund (Sheffield United)
1. Walter Boyd – 0 sekund (Swansea)
Jak widzisz, żółta i czerwona kartka są formami kary porządkowej wymierzonej przez arbitra, który czuwa nad przebiegiem meczu. Sędzia przyznaje czerwone i żółte kartki zgodnie z przepisami gry piłki nożnej, jednakże według własnej interpretacji – co nierzadko budzi spore kontrowersje nie tylko wśród drużyn piłkarskich, ale również kibiców. Niejeden sędzia piłkarski popełnił błąd, przyznając niesłusznie kartkę i odwrotnie – wielu zawodników nie otrzymało kartki mimo tego, że im się należała.