Jakie są pozycje w siatkówce?

W piłce siatkowej każdy z zawodników zajmuje określoną pozycję. Umiejscowienie na boisku bezpośrednio odpowiada za czynności, jakie może wykonać każdy z graczy. Niektórzy blokują, inni biorą udział w czynnej obronie, a jeszcze inni są odpowiedzialni za atak i rozgrywanie. Opiszemy krótko każdą z nich.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Podstawowe pozycje w siatkówce

W piłce siatkowej wyróżnia się pięć najważniejszych pozycji siatkarskich. Jest to: atakujący, rozgrywający, środkowy, przyjmujący i libero. Jednym z ważnych aspektów meczu jest to, że niezależnie od zajmowanej pozycji każdy zawodnik bierze czynny udział w obronie, wystawieniu piłki i ataku – wszystko jest uzależnione od aktualnych potrzeb i sytuacji na boisku. Oznacza to, że wszyscy zawodnicy z wyłączeniem libero są odpowiedzialni za blokowanie i zagrywanie piłki.

Atakujący w piłce siatkowej

Gracz atakujący znajduje się po przekątnej z zawodnikiem rozgrywającym. Zadaniem gracza na pozycji atakującej jest przede wszystkim próba zdobycia punktów. Co ciekawe – ta pozycja jest alternatywnie nazywana prawoskrzydłową. Wynika to z faktu, że aż w pięciu możliwych ustawieniach, atakujący znajduje się zwykle na prawym skrzydle boiska. Przeczytaj więcej: Atakujący w siatkówce.

Rozgrywający w piłce siatkowej

Rozgrywający pełni bardzo ważną funkcję. To on decyduje, do którego z zawodników trafi piłka. Zawodnik zajmujący pozycję rozgrywającego jest kapitanem i mózgiem całej drużyny. Od niego w dużej mierze zależy wynik zagrywki. Przeczytaj więcej: Rozgrywający w siatkówce.

Środkowy w piłce siatkowej

Zawodnik zajmujący pozycję środkową ma za zadanie blokować piłki zagrywane przez przeciwników, a także atakować na środku siatki. Co ważne – przepisy siatkówki zakładają jego wymianę z libero w momencie, w którym środkowy znajduje się w linii obrony boiska. Przeczytaj więcej: Środkowy w siatkówce.

Libero w piłce siatkowej

Libero to specjalista w grze defensywnej. Odpowiada za przyjęcie zagrywki. Libero wyróżnia od pozostałych zawodników z drużyny inny strój siatkarski. To gracz uważany za najlepszego obrońcę w drużynie. Gdy libero znajdzie się w linii ataku, wymienia się z zawodnikiem środkowym. Przeczytaj więcej: Libero w siatkówce.

Przyjmujący w piłce siatkowej

Zawodnik przyjmujący jest wyspecjalizowany w grze ofensywnej i defensywnej (obrona i atak). Zajmuje zazwyczaj miejsce na boisku po lewej stronie skrzydła. Stoi więc w opozycji do atakującego. Przeczytaj więcej: Przyjmujący w siatkówce.

W piłce siatkowej każdy z zawodników – niezależnie od swojej pozycji na boisku powinien umieć dobrze bronić, zagrywać, przyjmować i atakować. Wynika to z częstej zmiany ustawień i dynamicznego przebiegu gry, w której od każdego gracza oczekuje się pełnego zaangażowania.

 

Stroje siatkarskie PEHA dla Extrans Sędziszów

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.