Szkółka piłkarska dla dziecka – jak wybrać?

Ostatnie sukcesy reprezentacji polskiej sprzyjają rozwijaniu pasji dziecka do gry w piłkę nożną. Z pewnością jest to dobra prognoza, bo każde z nich może mieć swojego idola, bez względu na jakiej pozycji chce grać to jest w kim wybierać. Szczęsny, Glik, Krychowiak czy nareszcie Lewandowski to nasze dobra narodowe. Co więcej, miejsc do których możemy zaprowadzić nasze pociechy jest tak wiele, że można się w tym wszystkim pogubić. Zatem, jak znaleźć najlepszą szkółkę piłkarską dla dziecka i czym się kierować przy jej wyborze?

Stroje piłkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 109,99 zł

Szkółka piłkarska dla dziecka – na co zwracać uwagę

Szkółki piłkarskie cieszą się coraz większą popularnością. Są doskonałym miejscem do rozwijania pasji dziecka, bądź też odkrycia jego ukrytego talentu. Gra w piłkę nożną, wydaję się dość prosta, ale w gruncie rzeczy trening piłkarski to długi i skomplikowany proces, więc dobrze, aby nasz wybór był jak najlepszy od najmłodszych lat. Zatem na co zwracać uwagę?

Kadra trenerska

Przede wszystkim pierwszym czynnikiem przy wyborze szkółki piłkarskiej powinna być kadra szkoleniowa. Jej kwalifikacje trenerskie oraz doświadczenie pracy z dziećmi są w tym wypadku czymś bezcennym. Przede wszystkim trener piłki nożnej dzieci, poza ćwiczeniami typowo piłkarskimi, powinien zadbać o dobrą atmosferę na treningu oraz dyscyplinę. Tak, dobrze przeczytaliście – dyscyplinę, bo trening piłkarski niesie ze sobą ponadczasowe wartości takie jak systematyczność czy poświęcenie. Z pewnością dobrego trenera pozna się po tym, jak nawiązuje kontakt z dzieckiem, jak się z nim komunikuje, jak tłumaczy ćwiczenia, w końcu czy sam uczestniczy w treningu. Jedno jest pewne, dobry trener jest inspiracją dla dziecka!

Trening piłkarski dla dzieci

Trening piłkarski

Z pewnością każdy trening piłkarski dla dzieci powinien być dobrą zabawą połączoną z nauką gry w piłkę nożną. Należy brać poprawkę, że nie każde dziecko ma predyspozycję do grania w piłkę, dlatego rozwinięcie w nim pasji jest takie ważne. W konsekwencji złapanie bakcyla spowoduje, że w przyszłości taki chłopak czy dziewczynka będzie dbał o swoje zdrowie. W rezultacie osiągniemy swój cel.
Z założenia treningi piłkarskie dla dzieci nie powinny być nudne. Nikt nie lubi się nudzić, tym bardziej młodzi piłkarze. Rozgrzewka piłkarska powinna być realizowana poprzez różnego rodzaju zabawy m.in. berki. Aby trening piłki nożnej był efektywny powinien również zawierać ćwiczenia koordynacyjne. Dodatkowo nie można zapominać o samych ćwiczeniach z piłkami, które tak samo powinny być realizowane w formie zabawowej. Zwieńczeniem każdego treningu jest mecz, gdzie każdy zawodnik powinien obowiązkowo strzelić przynajmniej 1 bramkę, żeby móc o czym opowiadać rodzicom w drodze powrotnej do domu.

Boisko do piłki nożnej

Jedną z fundamentalnych rzeczy jaką powinien sprawdzić każdy rodzic, przed przyprowadzeniem dziecka na trening jest sprawdzenia w jakim stanie jest boisko piłkarskie. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem byłoby boisko trawiaste (najlepiej równe), ale niewiele klubów piłkarskich może sobie na nie pozwolić. Dlatego najczęściej bywa tak, że zawodnicy trenują na nierównych nawierzchniach lub ich sztucznym odpowiedniku. Stan boiska jest o tyle ważny, gdyż źle przygotowane będzie prowadziło do kontuzji piłkarskiej.

Liczebność grup i wiek ćwiczących

Niewątpliwie jest to kolejny powód, po którym można rozpoznać dobrą szkółkę piłkarską. Według przepisów 1 trener powinien przypadać na 15 osobową grupę. Nie rzadko bywa tak, że na trenera przypada w grupie powyżej 20 osób. W rezultacie brakuje jakości, co powoduje, że ciężko zweryfikować kto popełnia błędy, co za tym idzie, młody piłkarz łapie złe nawyki, które w przyszłości trzeba będzie poprawić.
Dodatkowo czasem bywa tak, że grupa jest złączona z kilku roczników, co powoduje duże dysproporcje pomiędzy dziećmi. Inny poziom wyszkolenia, czy warunków fizycznych może zniechęcić dziecko do trenowania lub zahamować jego rozwój.

Sprzęt piłkarski

Kolejna pozycja to sprzęt piłkarski, która wypadałoby sprawdzić przed wyborem. Profesjonalny sprzęt sportowy w postaci piłek, pachołków czy narzutek spowoduje, że treningi będą stały na wyższym poziomie i będą przy tym atrakcyjniejsze dla dziecka.

Z pewnością, wybór dobrej szkółki piłkarskiej nie jest prosty. Jest wiele czynników, które należałoby sprawdzić przed wyborem odpowiedniego miejsca. Tym bardziej jest to trudne w przypadku kiedy nigdy nie trenowaliśmy piłki nożnej. Mimo wszystko po uprzednim zweryfikowaniu wyżej wymienionych aspektów przede wszystkim należy wsłuchać się w głos dziecka. Tak jak wspomnieliśmy nie każdy będzie grał w piłkę nożną, ale można założyć, że dziecko złapie bakcyla i w dorosłym życiu zamiast leżeć na kanapie i oglądać mecz, samo pójdzie pograć z kolegami na boisko. I koniec końców o to w tym wszystkim chodzi!

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.