Najlepsi polscy siatkarze w historii

Na kartach światowej historii siatkówki zapisało się wielu wybitnych zawodników. Nimir Abdel-Aziz, Pavel Pankov, Fabio Balaso… wymieniać można długo. Jednak w tym artykule zaprezentujemy sylwetki 10 najlepszych polskich siatkarzy, którzy talentem i umiejętnościami dorównują wielu światowym sławom, a nawet sami są zaliczani do tego grona. Oto dziesiątka najwybitniejszych graczy siatkarskich w Polsce.

Stroje siatkarskie
Stroje z nadrukiem gratis od 119,99 zł

Najlepsi polscy siatkarze w historii – ranking 10 wybitnych zawodników

W historii polskiej siatkówki znajdzie się wiele innych, poza wymienionymi niżej nazwiskami. Jednak do siatkarzy wszech czasów zaliczyć można przede wszystkim zawodników takich, jak:

Mariusz Wlazły

Mariusz Wlazły – jeden z najlepszych polskich siatkarzy wszech czasów, filar kadry. Wielokrotnie sięgnął po złoto w Mistrzostwach Polski. To zawodnik, który może poszczycić się zdobyciem Pucharu CEV. Jest również zdobywcą złotego medalu Mistrzostw Świata w 2014 roku. Zajmuje pozycję atakującego w siatkówce. Jego rekord to 39 punktów zdobytych w jednym meczu.

Bartosz Kurek

Bartosz Kurek – można go zaliczyć do grona najlepszych siatkarzy na świecie. Zdobywca złotego medalu na Mistrzostwach Świata w 2018 roku, ponadto odznaczony wieloma branżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Jego absolutny rekord to aż 51 punktów w jednym meczu. Bartosz Kurek zajmował pozycję przyjmującego i atakującego. Odznacza się piekielnie mocną zagrywką.

Paweł Zagumny

Paweł Zagumny – pseudonim “Guma”, jedna z legend polskiej siatkówki – kapitan polskiej Reprezentacji, najlepszy rozgrywający. Ten zawodnik zaliczany jest do grona najlepszych rozgrywających siatkarzy na świecie. Ukoronowaniem jego kariery było zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata w 2014 roku. Zdobywca tytułu najlepszego rozgrywacjącego MŚ 2006 w Japonii. Jest jedynym polskim siatkarzem, który miał okazję zagrać aż na czterech turniejach olimpijskich.

Wiesław Gawłowski

Wiesław Gawłowski – to kolejna z legend polskiej siatkówki. Wiesław Gawłowski wraz z drużyną reprezentacji Polski sięgnął po złoto w Mistrzostwach Świata z Meksyku. Zdobywca medalu Igrzysk Olimpijskich z Montrealu. Jako członek reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań. W sezonie 1985/1986 i latach 1986 – 1990 był jednym z nielicznych grających trenerów (w klubie Pallavolo Pinterest).

Piotr Gruszka

Piotr Gruszka – jeden z najlepszych polskich siatkarzy wszech czasów. Były kapitan polskiej reprezentacji. Uważany za jednego z najlepszych przyjmujących siatkarzy na świecie. Na koncie ma 148 rozegranych meczów. Jego rekord to 20 punktów zdobytych w jednym meczu. Gruszka był także członkiem polskiej drużyny, która zdobyła tytuł Mistrza Świata w 1974 i 1978 roku, zdobył Mistrzostwo Europy w 1975 i 1977 roku, a także zdobył złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku w Monachium.

Tomasz Wójtowicz

Tomasz Wójtowicz – to jeden z polskich siatkarzy, którzy uważani są za jednych z najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych środkowych na świecie. Wraz z reprezentacją zdobył złoty medal na MŚ w 1974 roku i sięgnął pierwszego miejsca podium w igrzyskach olimpijskich w 1976 roku. Został nominowany do ścisłej ósemki najlepszych siatkarzy na świecie. Został odznaczony w amerykańskiej Volleyball Hall of Fame.

Michał Winiarski

Michał Winiarski – przez 10 lat (lata 2004-2014) zajmował miejsce przyjmującego w polskiej reprezentacji. Za swoje sportowe zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdobywca 13 indywidualnych nagród w tym na najlepszego przyjmującego Ligi Światowej, czy najlepszego przyjmującego Pucharu Polski (wielokrotnie).

Piotr Nowakowski

Piotr Nowakowski – jeden z najbardziej utalentowanych środkowych, wielokrotny reprezentant Polski, Mistrz Świata z 2014 i 2018. Wyróżnia go mocny blok w siatkówce. Wielokrotnie sięgnął po złoto i 11-krotnie uzyskał tytuły najlepszego blokującego, zagrywającego i środkowego w prestiżowych zawodach Plus Ligi, Ligi Mistrzów, Pucharu Polski, Mistrzostw Świata, czy Memoriału Huberta Wagnera.

Paweł Zatorski

Paweł Zatorski – Polak jest wielokrotnie nagradzanym zawodnikiem w kraju i za granicą. Jego umiejętności czynią go jednym z najlepszych libero w siatkówce w historii. Zdobywca złotego medalu na Mistrzostwach Świata w 2014 roku (został uznany za najlepszego libero turnieju) i w 2018 roku, wielokrotny Mistrz Polski, finalista Ligi Mistrzów, zdobywca prestiżowej nagrody dla najlepszego libero podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Michał Kubiak

Michał Kubiak – wielokrotny mistrz Polski w siatkówce, zdobywca tytułu Mistrza Rosji w sezonie 2014/2015. Polski znakomity siatkarz, który zajmuje pozycję przyjmującego. W 2014 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Świata w siatkówce. Zdobywca złota w Lidze Mistrzów, srebra w Mistrzostwach Europy W 2013 roku i brązu w 2017 roku. Do jego osiągnięć można zaliczyć również złoto w Lidze Światowej w 2012 roku i wielokrotne tytuły najlepszego przyjmującego na Mistrzostwach Świata i Europy.

Najlepsza drużyna siatkarzy w Polsce – zestawienie Top 3

PGE Skra Bełchatów

Ciężko wyłonić jedną, najlepszą drużynę siatkarzy w Polsce. Godnych uznania jest bowiem przynajmniej kilka klubów. Do jednej, którą warto wymieniać na samym wstępie zaliczana jest PGE Skra Bełchatów. To klub, który od lat 90. zdominował krajową ligę, zdobywając aż 14 tytułów mistrza Polski, 10 Pucharów Polski i 3 Puchary CEV. Drużyna ta osiągnęła również wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, w tym wygranie Ligi Mistrzów w sezonie 2011/2012.

Asseco Resovia Rzeszów

Na dużą uwagę zasługuje również Rzeszowska Asseco Resovia. to drużyna siatkarska zalicza do jednego z lepszych zespołów nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Na jej koncie znajduje się wiele prestiżowych tytułów. To między innymi 6-krotne mistrzostwo Polski, 5-krotne zdobycie Pucharu Polski i 2 razu Pucharu CEV. Do niej należy również tytuł wicemistrza Europy (2014/2015).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Na uwagę zasługuje również klub ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Od 2015 roku polski klub zdobył 6 tytułów mistrza Polski, 3 Puchary Polski i 2 Superpuchary Polski. Na ich koncie jest również zdobycie Superpucharu Europy w sezonie 2019/2020.

Jak widać znani polscy siatkarze odznaczyli się bardzo na kartach światowej historii siatkówki. Polskie zespoły i reprezentacja cieszą się dużym szacunkiem i uznaniem na arenie międzynarodowej, co wielokrotnie było przez nich udowadnianie w formie zdobywania ścisłego podium.

Znani polscy siatkarze

 


Autorem artykułów na blogu jest polska firma produkująca stroje sportowe pod marką PEHA.